Yalova’ya Çiçekçilik OSB Geliyor

12 Mayıs 2021 12:07
Yalova’ya Çiçekçilik OSB Geliyor

Türkiye genelindeki süs bitkileri üretiminin yüzde 70’ni gerçekleştiren Yalova’da kurulan Yalova Çiçekçilik TDİOSB’de kamulaştırma çalışmaları son aşamaya gelirken tahsis edilen 48 parselin yatırımcıları, işletmelerini kurmak için gün sayıyor.

Türkiye’de süs bitkileri yetiştiriciliğinin merkez üssü konumunda bulunan Yalova, çiçekçilik konusunda ihtisaslaşmış bir OSB’ye kavuşmak için gün sayıyor. 1930’lardan bu yana süs bitkilerinin üretildiği, 1980’lerde bu alanda ihracatçı il konumuna gelen Yalova, Türkiye genelindeki süs bitkileri üretiminin yüzde 70’ni gerçekleştiriyor. Türkiye tüketiminin de yüzde 40’ını karşılayan kentte, Yalova Çiçekçilik Tarıma Dayalı İhtisas OSB ile bu konuda daha organize ve daha fazla üretim yapıp dünyaya daha fazla süs bitkisi satmayı hedefleniyor.

 48 Parsel satıldı

Yalova Çiçekçilik TDİOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Süleyman Selami Doğancı, 105 hektarlık bir alanda kurulacak olan bölgede kamulaştırma çalışmalarında son noktaya gelindiğini söyledi. Bölgedeki 66 parselin imarının bakanlık tarafından onaylandığını ancak henüz resmi onayların alınmamış olduğunu kaydeden Doğancı, buna karşılık bakanlığın izniyle 48 parselin satışının gerçekleştirildiğini söyledi. Doğancı, arazinin tamamının devrinin gerçekleşmesiyle Yalova Çiçekçilik TDİOSB’de tesis yatırımlarının büyük bir hızla başlayacağını ifade etti.

Kültürel altyapı hazır

Yalova Çiçekçilik TDİOSB’ye şu anda yüzde 54 oranında pay sahibi olan Saksılı Süs Bitkileri Üreticileri Derneği’nin (SASBÜD) girişimleriyle 2001 yılında kuruluş çalışmaları başlayan bölgenin 2003’te Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tüzel kişiliğe kavuşturulduğunu anlatan Doğancı, o tarihten itibaren üretim yapan bir OSB olmak için mücadele ettiklerini söyledi. Yalova Çiçekçilik TDİOSB’nin 2012’de Tarım Bakanlığı’na devredildiğini dile getiren Doğancı, Yalova’nın tarımsal kültürünün uzun yıllardır bu alanda bir ihtisas OSB kurmaya hazır olduğunu vurguladı. Kentte çok uzun yıllardır süs bitkileri üretimi yapıldığına dikkat çeken Doğancı, “1954 yılında kurulan kesme çiçek üreticilerinin kurmuş oldukları kooperatiflerin kuruluş yerlerinden bir tanesi Yalova’dır. Yalova da Merkez Araştırma Enstitüsünün olması da önemli. Buralarda verilen eğitimler sonucunda Yalova’daki köylerde yıllarca kesme çiçek üretim yapıldı” dedi. 70’li yıllarda kentte kurulan iki büyük işletmenin de sektöre nitelikli işgücü kazandırma konusunda büyük katkı sağladığını belirten Süleyman Selami Doğancı, “Bizim yaşımızdakilerin birçoğu buralarda çalışıp kendi işletmelerini kurdu. Yani Yalova’nın bu alanda geriye dönük kültürel bir yapısı vardı” diye konuştu.

Avrupa’ya ihracat

Süs bitkileri sektörünün ciddi yatırım gerektiren bir sektör olduğunu dile getiren Doğancı, şunları söyledi: “Hem emek yoğunluktadır hem de yatırım gerektiren bir yapıdadır. Bir sermaye gerektirir. Biz buradaki bilgi bakımından sermaye sahibi insanlar, Bankalarla da kurduğumuz iş birlikleri çerçevesinde aldığımız sermayelerle ciddi işletmeler kurduk. Avrupa’yla eş değer kalitede birçok ürün üretiyoruz. Hatta son birkaç yıldır Avrupa’ya, özellikle İtalya, Almanya Belçika, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Makedonya’ya ciddi şekilde ihracat yapan bir yapınız var.”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Mehmet güngör

27 Aralık 2022 17:01
Lavanta fidesi varmı kaç lira.