Yalova’nın Önüne Işık Tutacak Kongre

23 Ekim 2021 12:45
Yalova’nın Önüne Işık Tutacak Kongre

Yalova’nın gelişimine birçok alanda yayınlanacak 84 bildiri ile katkı sunması beklenen Yalova Araştırmaları Kongresi, kendi alanında uzman akademisyen ve uzman konukların katılımı ile YTSO Konferans Salonu’nda başladı.

Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi, Yalova İl Özel İdaresi ve Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile hazırlanan Yalova Araştırmaları Kongresi YTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle start aldı. Programa Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova eski Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, Memleket Partisi Yalova Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Özcan Özel, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, YTSO Başkanı Tahsin Becan, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, siyasi parti başkanları, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli de katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından YTSO tarafından hazırlanan tanıtım filmi izlendi.

84 bildiri sunuldu
Programın açılış konuşmasını ise Yalova Araştırma Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Sena Yürür gerçekleştirdi. Kongre ve kongreye sunulan bildirilerle ilgili katılımcıları bilgilendiren Yürür, “Kongreye 90 tane bildiri ulaştı. Bu bildiriler arasından ise 84 tanesi kabul edildi. Bu bildirilerden 34 tanesinin Yalova Üniversitesi akademisyenleri tarafından sunulduğunu bildirmekten de bu üniversitenin bir mensubu olarak büyük gurur duyuyorum. Tarih, tarım, turizm, hayvancılık, afet, süs bitkileri yetiştiriciliği ve tersanecilik gibi Yalova’ya özgü gelen bildirilerin dağılımına baktığımızda 13 tane bildiri tarih alanında geldi ve birinci sırada yer aldı. Bunun ardından tarım, arkeoloji ve dezavantajlı gruplarla ilgili 8’er bildiri ikinci sırada yer aldı. Tersanecilik ise 7 tane bildiri ile en çok bildiri gelen konular arasında üçüncü sıradaydı. Bu bir birinden değerli konularda Yalova’ya ve ilgili bilim dalına katkı sağlayacağına inandığımız ve 124 yazar tarafından sunulacak olan bu 84 bildiri 2 gün boyunca paralel oturumlar şeklinde toplam 20 oturumda Yalovalılarla buluşacak”

“Yalova’yı bir şehre dönüştürmeye çalışıyoruz”
Yalova’yı 25 yıllık süreçte bir şehre dönüştürmeye çalıştıklarını ifade eden bir konuşma ile kürsüye gelen İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ise, “Yerel yönetimler, şehir, kamu yönetimi alanında çalışanların iyi bildiği Hacı Bayram Veli’ye ait bir söz vardır. Der ki bu sözde, ‘Nâgehân ol şâra vardım ol şârı yapılır gördüm. Ben dahî bile yapıldım taş ü toprak âresinde’. İlhan Tekeli hocamızın bir tespiti vardı. Hocamız, ‘İnsan evladının en büyük icadı şehir kurmaktır’ der. Başlangıçta insan şehri yapar, daha sonra da o şehir kendi insanlarını yapmaya başlar. Biz de şehrin gelişimi ve şehrin insanlarının gelişimine katkı sunmak adına bir takım yayınlar ve etkinlikler yaptık. Yalova Araştırmaları Kongresi de bu anlamda yapıldı.  Yalova’nın Kurtuluşunun 100 yılı kutlamaları vesilesi ile yapılan son etkinliktir. Dinamik bir şehir olan Yalova’da bu çalışmalar bazen bir detay, bazen bir angarya ve bazen de tali bir iş olarak değerlendiriliyor. Ama asla böyle değil. Hacı Bayram Veli’nin başlangıçta bahsettiğim sözünde olduğu gibi, insanların yaşadığı, binaların, arabaların olduğu her yer aslında şehir değildir. Şehir bambaşka bir şeydir. Dolayısıyla adına şehir dediğimiz yer, bilimle, sanatla, kültürle şehir haline gelir. Yani o şehir sizi doğumunuzdan ölümünüze kadar bir anne gibi sarar, sarmalar ve tekamül etmiş bir insana dönüştürür. Biz Yalova’nın 25 yıllık il olma hikayesinde aslında yapmaya çalıştığımız şey, Yalova’yı bir şehre dönüştürmektir. Yalova kadimle, (geçmişle) bağlantısı olan bir şehir. Kurtuluş mücadelesinde de etkili olmuş bir şehir. Roma, Bizans ve Osmanlı Döneminde izleri olan bir şehir burası. Yalova’nın kadimle olan bağlantısını da kurarak, 25 yıllık genç bir vilayeti köklü bir şehre dönüştürmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Üniversite rüştünü ispat edecek olgunluğa ulaştı”
Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci de kongrenin paydaşlarından birisi olarak konuştu. Konuşmasında Yalova Üniversitesi’nin gelişimine vurgu yapan Cebeci, “Yalova Üniversitesi olarak Yalova Araştırmaları Kongresi’nde biz de aktif olarak rol aldık. Çünkü biliyoruz ki üniversiteler toplumun ekonomik, sosyal, kültürel gelişmesinin lokomotifidir. Zaten öyle de olmalıdır. Bunun için de hem ülkemiz, hem de Yalova özelinde kalkınma ve gelişme potansiyeli ve bu potansiyelin aktivasyonu konusunda ki çalışmaları önemsiyoruz. Bunun için özel sektör ve kamu kuruluşla işbirliğimizi geliştiriyoruz. Malumunuz üniversitemiz talihsiz bir şekilde kuruluş yıllarında hep beraber yaşadığımız bir sıkıntıya maruz kaldı. Bu durum da gelişmesinin gecikmesine neden oldu. Ama son 3 yıl içerisinde 4 fakülteden, 9 fakülteye çıktık. Üniversitemize ve ilimize Tıp Fakültesini kazandırdık. Teknoloji Merkezi kurduk. Yine özel sektörle ortak istihdam güvenceli Meslek Yüksek Okulu açtık. Ve diğer birçok projeyi çevremizdeki partnerlerimizle, iş dünyasıyla yaptık ve şu anda devam ettiriyoruz. Bu çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürmeye de kararlıyız. Artık üniversitemiz rüştünü ispat edecek olgunluğa oluşmuş durumdadır. Bundan sonraki çalışmalarımızda bilimsel birikimimizi ve bilimsel becerilerimizi kullanarak ülkemizin ve yöremizin hem ekonomik, hem sosyal, hem de kültürel gelişmesi yönünde daha da aktif hale gelmeye çalışacağız. Üniversitemize güvenebilirsiniz. Özel bir yönelmesi ve yönlenmesi olmaksızın, bilimin ve akademinin öncülüğünde akademik akılla bu problemlere eğilecek, her türlü gelişme potansiyelini değerlendireceğimize sizlere güvence verebilirim” dedi.

“İlden öğretim görevlisi almadıkça bütünleşemez”
Memleket Partisi Yalova Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Özcan Özel ise Yalova Üniversitesi’nin ille bütünleşmesine vurgu yaparak, “Bir şehir oluşurken bu süreç kolay olmuyor. Daha da doğrusu kültürü kolay oluşmuyor. Ama Yalova daha önce ne şehri olacağını tartışırken bugün o şehirli olmayı gerçekleştirmiş, hangi anlamda kalitemizi daha geliştiririz diye çalışıyor. Yalova Üniversitesi Yalova’ya çok şey katacaktı. Biraz gecikti ama gördüğüm kadarıyla Yalova’ya katacaklarının da kat be kat artarak devam ettiğini de görüyorum. Bir üniversite kendi şehri ile bütünleşmediğinde kurulduğu ilden öğretim görevlisi almadığı müddetçe o ilin kalbine giremez. Bunu çok daha öncesinde de söylemiştim. Yalova’da çok kaliteli öğrencilerin yetiştirildiğini ve bunların büyük bir bölümünün yurtdışına çıktığı gibi yurt içerisinde de değerli hocalarımızın olduğunu görüyorum. Ben Yalovalıyım, burada doğdum burada öleceğim diyen bir kısım insanı da Yalova Üniversitesi’ne kazandırdığımızda Yalova Üniversitesi’nin ayaklarının tamamlandığını düşüneceğiz. Bugüne kadar bir ayağı eksikti. Şimdi o ayağın da tamamlandığını görüyorum” diye konuştu.

Emeği geçenlere plaket
Öte yandan kongreye destek verenlere teşekkür plaketleri takdim edildi. Altınova Belediye Başkanı Metin Oral’a plaketini Yalova Valisi Muammer Erol, YTSO Başkanı Tahsin Becan’a plaketini Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ve düzenleme komitesi üyelerine ise plaketlerini Yalova İl Özel İdaresi Başkanı Hasan Soygüzel takdim etti.
“İlk oturumun konuğu Erbay ve Taşağıl”
Protokol konuşmalarının ardından 2 gün boyunca 20 oturumun gerçekleştirileceği Yalova Araştırma Kongresi’nin ilk oturumu düzenlendi. İlk oturumda Yalova eski Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay ve Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Rahmi Karakuş moderatörlüğünde bildirilerini sundular. İlk oturumu Yalova Valisi ve katılımcılar da tam kadro olarak takip ettiler.
Hatıra duvarını imzaladılar

Programın en akılda kalıcı bölümü ise imza duvarı oldu. Programın logosundan oluşan dev duvara Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Erbay, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Yalova Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Arif Laçin ile çok sayıda katılımcı da imzalarını attılar.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle