Yalova’nın Afet Müdahale Planı Hazır

Yalova’nın Afet Müdahale Planı Hazır

Yalova İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Aziz Aksoy beklenen Marmara Depremi’ne yönelik olarak ilin yol haritası olan Afet Müdahale Planı’nın hazır olduğunu söyledi.

17 Ağustos Marmara Depremi’nde büyük acılar yaşayan ve çok ciddi can kayıplarının yaşandığı Yalova acılarından ders çıkartmayı bildi. Bu kapsamda beklenen Marmara Depremi’ne hazırlık amacıyla gerekli planlamalar da yapıldı. Yalova Afet Müdahale Planı’nın hazır olduğunu belirten Yalova AFAD Müdürü Aziz Aksoy, “Yalova olası bir afete hazırlıklı durumda. Tüm kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve STK’ların ne yapacağını belirleyen ve madde madde gösteren Afet Müdahale Planımız hazır. Bunu Türkiye Afet Müdahale Planı altında gerçekleştirdik. Olası bir afet anında her kurum kendi sorumluluk alanında yapması gereken ne varsa yapabilecek durumda. Yollarımız kapansa alternatif yollarımız belli. Alternatif yollar da kapalıysa dahi deniz yoluyla ilimize yardımların gelmesini ön gören bir planlama da var. İletişim koparsa 15 dakika içerisinde mobil telsiz sistemimiz devreye girecek. AFAD Lojistik deposunda evleri yıkılan vatandaşlarımız için çadırlarımız hazır bekletiliyor. Barınma ve beslenme alanları belli. Her detay düşünüldü ve planlandı. Yine Yalova’da olası bir deprem anında toplanma alanları da belli. Armutlu’dan Altınova’ya kadar tüm ilde olası bir afet anında toplanma alanlarının nereler olacağı da bu plan çerçevesinde planlanmış durumda” dedi.

Deprem sonrasında yapılan binalar güvenli
Yalova’da depremden sonra yapılan yapıların büyük oranda güvenli olduğunun altını çizen Aksoy, “Yalova Üniversitesi, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yalova Belediyesi ortaklaşa olarak yapı stokunu analiz ettik. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında yapılan binalar son derece güvenli. Ama depremden önce yapılan yapılar için bunu söylemek çok da mümkün değil. Biz her seferinde deprem riski yaşanan yerlerde kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade ettik. Halen aynı görüşteyiz” diye konuştu.

Yalova AFAD Müdürü Aziz Aksoy 17 Ağustos Marmara Depreminin 20 yıldönümü dolayısıyla Yalova’da kapsamlı anma etkinlikleri düzenleyeceklerinin de altını çizdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle