Yalova’dan Hatay’a İnsani Yardım Gemisi

21 Mart 2023 11:33
Yalova’dan Hatay’a İnsani Yardım Gemisi

Karadeniz Holding tarafından acil durumlarda insani yardım amacıyla kullanılabilecek yüzer yaşam kent konseptine çevrilen Rauf Bey gemisi, Hatay’a gönderiliyor. Yalova’daki tersanede hazırlanan gemide 2 bin kişi konaklayabilecek.

Karadeniz Holding, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeye insani yardım sağlamak amacıyla iki acil yardım gemisinden biri olan Karadeniz Lifeship Süheyla Sultan’ın ardından ikinci gemisi Karadeniz Lifeship Rauf Bey’i de Hatay’a gönderiyor. Rauf Bey gemisi, Yalova’daki tersanede son hazırlıklarını tamamladı.

Rauf Bey gemisi, dünyanın en büyük ve en hızlı feribotu olan Stella isimli geminin yüzer yaşam kent konseptine dönüştürülmesiyle oluşturuldu. Gemide 2 bin kişinin konaklayabileceği yaşam alanlarının yanında kreş, eğitim, sağlık, aşevi ve sosyal alanlarla modern bir kentte ihtiyaç duyulan imkanlar bulunuyor. Gemide ayrıca poliklinik ve revirlerin yanı sıra 20 kişinin yatarak tedavi edilebileceği sağlık alanına da sahip.

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Harezi Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması nedeniyle bu projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Yüzer santrallerle dünyanın ilk yüzer santral filosunu geliştirdiklerini kaydeden Yılmaz, “Bu deneyimi aynı zamanda insanlığa daha da yararlı olacak şekilde afet zamanlarında binlerce kişiyi barındırabilecek yüzer yaşam kentlerinde de kullanalım dedik.” dedi.

Yılmaz, Süheyla Sultan gemisinin İskenderun’da 2 bin kişiye hizmet verdiğini ve gündelik yaşamın devam ettiğini söyledi. Rauf Bey gemisinin de yarın İskenderun’a gönderileceğini ifade eden Yılmaz, “Biz bu gemiyi insani yardım amacıyla satın aldık. Bu proje bizim için çok önemli çünkü biz Türkiye’nin her yerindeyiz ve Türkiye’nin her yerindeki insanlara hizmet etmek istiyoruz.” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle