Yalova’da Kırsal Kalkınmaya 2 Milyon Destek Verilecek

05 Mayıs 2022 10:13
Yalova’da Kırsal Kalkınmaya 2 Milyon Destek Verilecek

Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar Yalova’da 19 Kırsal Kalkınma Projesi’ne toplamda 2 milyon lira destek verileceğini duyurdu.

Tarım ve Orman bakanlığı il müdürlükleri vasıtası ile illerde kırsal kalkınmaya önemli destekler veriyor. Bu desteklerden Yalova’da fazlasıyla nasibini alıyor. İlde 19 Kırsal Kalkınma Projesi daha destek alacak. 2 milyon TL’lik bu destekleme hakkında bilgi veren Yalova Tarım ve orman il Müdürü Suat Parıldar, “Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, Tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik desteklenen, ‘Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’ 2021-2022 dönemi kapsamında Yalova'dan başvuruları onaylanan 19 Projeye toplam 2 milyon 47 bin 609 TL destekleme yapılacak” dedi.

Yüzde 50 hibe desteği sağlanıyor
Makine ve ekipman alımlarında da yüzde 50 gibi bir oranda hibe verildiğini dile getiren Parıldar, “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarını Desteklenmesi Kapsamında A iş planı olarak nitelendirilen 0-40 bin TL öncelikli 300 bin TL' ye kadar Makine Ekipman Alımları proje tutarlarının %50'sine hibe yoluyla destek veriliyor. Yalova'dan bu program kapsamında 3 adet rotovatör, 2 adet dal parçalama,  1 adet romörk, sap parçalama, pulvarizatör, pulluk, atomizör, diskaro, çayır biçme ve budama makası olmak üzere toplam 13 çiftçinin projesine 188 bin 464 TL. hibe desteği sağlanacak. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarını Desteklenmesi Kapsamında B iş planı olarak nitelendirilen Küçük Aile İşletmeciliği faaliyetleri, arıcılık, el sanatları, ipekböcekçiliği, tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi, makine parkları hibe desteği kapsamındaki proje konularında ise sunulan proje tutarlarının en az 20 bin TL, en fazla 600 bin TL'ye kadar proje başvurularında 3 çiftçiye ait toplam 21,3 dekar alanda Kivi Bahçesi kuruldu. Bir arıcıya da karavan olmak üzere toplam 4 adet proje desteklenecek olup, toplam 229 bin 61 TL. hibe desteği sağlanacak” şeklinde konuştu.

Tarımsal yatırımlar destekleniyor
İlde tarımsal yatırımların artmasını teşvik etmek adına da çalışmalar yapıldığını ifade eden Yalova Tarım ve Orman il Müdürü Suat Parıldar, “Ayrıca Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar Kapsamında en az 250 bin TL en fazla 5 milyon TL.ye kadar olan projelerde 1 adet Modern Seraya (Yeni Tesis) 1 milyon 197bin TL hibe desteği, 1 adet Ahır Projesine de (Kapasite Artırımı) 433 bin 83 TL olmak üzere toplam 2 adet proje desteklenecek olup 1 milyon 630 bin 83 TL. hibe desteği sağlanacak. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı dahilinde 2006-2021 yılları arasında 943 adet projeye, 28 milyon 873 bin 524 TL hibe desteği sağlanmış olup bin 319 kişiye istihdam sağlandı. Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar başlığında; 17 adet Bitkisel Ürün İşleme Paketleme ve Depolama, (7,54 milyon TL), 13 adet Soğuk Hava Deposu, (2,92 milyon TL), 4 adet Hayvansal Ürün İşleme, Paketleme ve Depolama (2,04 milyon TL), 3 adet Yenilenebilir Enerji Kullanan Seralar (473 bin TL), 1 adet Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar, (746 bin TL), 1 adet Hayvansal Orjinli Gübre İşleme, Paketleme ve Depolama (435 bin TL), 1 adet 5,5 da araziye kurulu Yüksek Plastik Tünel, 1 adette Makine Ekipman desteği sağlanarak 41 adet projeye %50 si olan 14,5 Milyon hibe ödemesi yapıldı. Bireysel Basınçlı Sulama başlığı altında 1.638 da alanda 94 adet projeye %50 si olan 916,8 bin TL hibe ödemesi yapıldı” diye konuştu.

Genç çiftçilere tam destek
Yalova’da genç çiftçilere de önemli destekler sağlandığına değinen Parıldar, “Yalova'da 368 genç çiftçiye proje uygulanarak 2016-2018 yılları arasında 11 milyon 13 bin 689 TL hibe desteği sağlandı. Sağlanan bu destekle Çınarcık İlçesi Kocadere-Şenköyde yeni kivi havzasının temelleri ve üreticilerin gelir seviyeleri artırıldı.  Bu program kapsamında Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımlar Yalova'da desteklenerek; Türkiye Kivi üretiminin yaklaşık % 40 'nı karşılayan Yalova'da bu yatırımlar kapsamında 13 soğuk hava deposu desteklenmiş ve toplamda bu depoların kapasiteleri 65.000 tona çıkartılmış olup bunun sonucunda Yalova'nın Kivi Lojistik Merkezi haline gelmesine, Alternatif kivi alanlarının üretime kazandırılmasına, Arıcılık faaliyetlerinin gelişmesine katkı sağlayarak hem Yalova'daki tarımsal faaliyetlerin gelişmesi, hem de istihdamın artmasına önemli katkılar sağlanmış oldu” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle