Yalova’da Ki Osb Alanlarına Yerli Otomobil Dopingi

Yalova’da Ki Osb Alanlarına Yerli Otomobil Dopingi

Elektrikli yerli ve milli otomobilin üretileceği fabrikanı Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak olması, Yalova’da ki OSB alanlarına olan ilgiyi de arttırdı.

Otomobil için yan sanayi desteği sağlayabilecek firmalar Yalova İMES Makine İhtisas OSB’den yer talep etmeye başladılar.

Yerli otomobilin üretimi için talip olan ancak bunu başaramayan Yalova, fabrikanın Bursa’nın Gemlik İlçesine kurulacağının açıklanması ile birlikte ortaya çıkacak istihdamdan ve üretimden payını alacağı yönünde umutlandı. Bunun en somut örneği ise Yalova’da ki OSB alanlarına otomobil yan sanayi firmalarının taleplerinde yaşanan artış olarak gösteriliyor. Özellikle İMES OSB alanında otomobil fabrikasının Gemlik’te açılacağının açıklanması ile birlikte ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Birçok firma bu alanda yer almak adına firmadan talepte bulunmaya başladı. Konuyla ilgili bilgi veren İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, “Bu proje ülkemizin en önemli projesidir. Mega ve milli bir projedir. Biz de İMES OSB olarak makine, otomotiv, elektrik ve elektronik sektöründe yer alıyor. Yani yerli otomobilin yan sanayi üssü biz olacağız. Yerli otomobilin camından kaportasına kadar motor hariç neredeyse her yan sanayi ürünü burada üretilecek. Türkiye'nin Otomobili Projesi yerli, yenilikçi ve yeşil üretim üzerine inşa edildi. OSB’miz bu misyonla da örtüşüyor. Bu projenin bir parçası olmak, projeye yan sanayi, lojistik gibi her alanda destek olmak üzere şimdiden bütün hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Kamulaştırma çalışmaları hakkında da bilgiler aktaran Özdemir, “Kamulaştırmanın %60’ını tamamladık. Yalova Valiliğince OSB Yönetim Kuruluna verilen yetki çerçevesinde kamulaştırma işlemlerini yürütüyoruz.  4-5 aylık süreçte bütün mülkiyetin edinimi gerçekleşecek. O anlamda sıfırdan bir OSB kuruluş sürecini geride bıraktık, yeni kurulacak sanayi bölgelerinden birkaç adım öndeyiz. Hatta önümüzdeki yılbaşı itibarıyla da artık fabrikalaşma sürecine geçiyoruz. Yani bize bugün katılan bir sanayiciye 'Seneye bugün fabrika inşaatına başla ve sonraki yıl da üretime geç.' diyebiliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle