“Yalova’da Eğitim Seviyesi Düştü”

13 Haziran 2022 09:30
“Yalova’da Eğitim Seviyesi Düştü”

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz Yalova’da eğitim seviyesinin ciddi şekilde düştüğünü bunun sebeplerinin araştırılarak sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Yalova İl Başkanı Ersin Akyüz yaptığı yazılı açıklama ile Yalova’da eğitim alanında yaşanan olumsuzlukları eleştirdi. Yalova’nın yıllarca eğitim alanında ülkenin en başarılı illerinden birisi iken bir anda ciddi bir gerileme yaşamasının sebeplerinin araştırılması gerektiğini dile getiren Akyüz bu anlamda eleştirilerini de birbiri ardına sıraladı. Akyüz açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Yıllarca başarılı iller arasında ilk beşlerde, onlarda yer alan Yalova'mız şimdilerde ise irtifa kaybederek gerilemeye devam etmektedir. Eğitim düzeyi ve seviyesi düştükçe şehrimiz de kayıplar yaşamaya devam etmektedir. Bu konularla ilgili sebep araştırmaları yapılıp, iyileştirme çalışmalarına girilmelidir. Bir an önce yapılan bu yanlışlardan dönmeli, çağın gereklerine uygun modern eğitim ve bilgiye dayalı, planlaması hazır eğitim modelleri hayata geçmelidir. Bu çarpık durumdan aileler de çocuklar da gençlerde ve eğitim sistemi içinde işini layıkıyla yapmak isteyen yönetici ve öğretmenlerde rahatsızdır. İyi Parti iktidarında en büyük önceliklerimizden biri eğitim olacaktır. İyi ve dengeli beslenemeyen, ailesinin sosyoekonomik durumu ve eğitim seviyesi yeterli olmayan çocuklarımız; fırsat eşitsizliğiyle daha ilköğretimdeyken tanışıyor. Biz İYİ Parti iktidarında; 21’inci yüzyılın gereksinimlerine ve zamanın ruhuna uygun olarak; bugün sadece bazı çocukların sahip olduğu fırsatlara tüm çocuklarımızın sahip olduğu, adil bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Devlet yatırımlarıyla okul öncesinde okullaşma oranı 5 yıl içinde %100’e ulaşacak. Böylece 3,1 milyon çocuğumuz okul öncesi eğitimden yararlanacak. Zengin-yoksul ayrımı olmadan her çocuk, devletin sunduğu nitelikli okul öncesi eğitiminden faydalanacak. Kaliteli okul öncesi eğitimin sonucu olarak, çocukların yetenekleri erken yaşta fark edilip, doğru yönlendirmeler yapılacak. Eğitimde başarı artacak, çocuklarımız daha çok gelir elde edebileceği meslekler edinecek. Yoksulluk döngüleri kırılıp, fırsat eşitliği sağlanacak.

Tarımsal kalkınmada atacağımız iddialı adımlar ile öncelikle, kırsal bölgelerimizi yeniden cazip hâle getireceğiz. Sonrasında ise, köy okullarını yeniden açarak taşımalı eğitime süratle son vereceğiz.

Bugün ne yazık ki; Ulusal ve uluslararası göstergeler, ülkemizde zorunlu eğitim çağındaki çocuklarımızın; temel bilgi, beceri ve yeterlilik açısından yoksun olduğuna işaret ediyor. Üstelik ülkemizi etkisi altına alan, Covid-19 süreciyle birlikte çocuklarımızın 2 yıldır okullarından uzak kaldığını düşünürsek; öğrenme yoksulluğunun da ciddi oranda arttığını söyleyebiliriz” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle