Yalova, “Yaşanabilir Kent” Olarak Tanınıyor

Yalova, “Yaşanabilir Kent” Olarak Tanınıyor

Yalova Valiliği tarafından MARKA destekli, "Marka şehir olma sürecinde Yalova: Türkiye’de Yalova algısı ve imajı üzerine bir araştırma" adlı projenin sonuçları düzenlenen toplantı ile açıklandı.

Araştırmada Yalova için, “Yaşanabilir kent” izlenimi ön plana çıktı. Yalova Valisi Muammer Erol ise Yalova’nın tanıtımı için yerel yönetimlerle birlikte adımlar atacaklarını dile getirdi.
 
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen "Marka şehir olma sürecinde Yalova: Türkiye’de Yalova algısı ve imajı üzerine bir araştırma" adlı projenin sonuçları Yalova Valisi Muammer Erol, YTSO Başkanı Tahsin Becan ve YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin’in katıldığı bir toplantı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Projeyi gerçekleştiren Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Işık tarafından sunumu yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar yer aldı. İlin tanıtımı adına bundan sonra atılacak adımlara da altlık oluşturacak araştırmanın 12 ilde toplam bin 250 kişi üzerinde gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Işık, “Projenin temel amacı Yalova ilinin Türkiye'deki imajını ve algısını ortaya koyarak, şehrin adeta bir fotoğrafını çekmektir.  Bu bağlamda çalışmanın Yalova'nın marka şehir olma projesine de ışık tutması ve yol göstermesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda proje ile Yalova ilinin hem ‘Şehir İmajı’ hem de ‘Kent Halkı İmajı’nı ortaya konularak; marka şehir olma faaliyetleri yürütülmesi gereken Yalova'da bir farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında DPT tarafından yapılan İBSS (istatistiksel Bölge Birimleri Sınıflandırması) baz alınarak 12 Bölge Endeksi bağlamında (DÜZEY 1- NUTS 1) her bir bölgeden 12 il seçilmiştir. Ankara, Antalya, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Tekirdağ, Trabzon ve Zonguldak illerinde 1250 kişiyle yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket uygulaması gerçekleştirilmiştir” dedi.

Yaşanabilir kent Yalova

2 Temel başlık altında yapılan çalışmada ortaya çıkan sonuçlar ise şu şekilde sıralandı; Yalova" kelimesini duyunca, (Yalova deyince) insanların aklına olumlu (pozitif) şeyler gelmektedir. Her 100 kişiden 72'sinin Yalova'yla ilgili olumlu görüşlere sahip olduğu görülmektedir.

Yalova kelimesini duyunca insanların ilk akıllarına gelen şey "deprem" olmaktadır. Bunu sırasıyla "feribot, "kaplıcalar-termal sular" ve "Yalova Üniversitesi" izlemektedir.

Ankete katılanların %63,2'si Yalova şehrini hiç ziyaret etmediklerini ifade ederken; Yalova'yı ziyaret edenlerin oranı ise %36,8 olarak tespit edilmiştir.

Yalova ilinin hangi bölgemizde yer aldığını sormak suretiyle Yalova'nın bilinilirliği tespit edilmeye çalışılmıştır. Katılımcıların %87,3'ü Yalova'nın "Marmara Bölgesi'nde yer aldığını belirtmişlerdir.

Katılımcıların %24,9'u Yalova ilinin en önemli değerinin "kaplıcaları-termal suları" olduğunu ifade etmişlerdir. Bunu %21 ile "denizi", 13,6 ile "yeşilliği", %13,2 ile "Yürüyen Köşk", %12,2 ile "tarihsel zenginlikleri" ve %12 ile "Yalova Üniversitesi" takip etmektedir.

Katılımcılar Yalova'yı tek kelime ile nasıl tanımlarsınız? şeklindeki soruya şu cevapları vermiştir: katılımcıların %21'i Yalova'yı "yaşanabilir" bir şehir olarak nitelendirmiştir. Deneklerin %20,2'si Yalova'yı "küçük" bir şehir olarak tanımlarken; %16,3'ü "güzel", %15,9'u , "şirin", %10,8'i "gelişmemiş", %8,6'sı ise "harika" bir şehir nitelemesi yapmıştır.

Araştırmaya katılanların %34,8'i ise Yalova ilinde yaşayabileceklerini %34,3'ü Yalova'da yaşamak istemeyeceklerini ifade etmişlerdir. - Araştırmaya göre katılımcılar Yalova ilini "modern bir şehir" olarak görmektedir.

Katılımcıların gözünde Yalova'nın bir sanayi şehri olduğuna inanan ve inanmayanların sayısının hemen hemen birbirine eşit düzeydedir.

Katılımcıların gözünde Yalova temiz bir şehir olarak görülmektedir. - Katılımcıların gözünde Yalova "sakin bir şehir" olarak görülmektedir.

Katılımcıların gözünde Yalova "güvenli bir şehir" olarak görülmektedir.

Katılımcıların gözünde Yalova'yı "ucuz bir şehir" olarak görenlerle görmeyenlerin oranı birbirine yakın çıkmıştır.

Katılımcılar Yalova halkını dindar bir halk olarak nitelendirmektedir.

Katılımcılara göre Yalova halkı "hoşgörülü" bir halktır.

Katılımcıların Yalova halkını sıcakkanlı olarak nitelendirdiği görülmektedir. -Yalova halkı yardımsever bir halk olarak görülmektedir.

Katılımcılar Yalova halkını "girişimci" bir halk olarak görmektedir. -Yalova halkı katılımcılar tarafından "çalışkan" bir halk olarak görülmektedir

“Tanıtım atağı başlatacağız”
Yalova’nın tanıtımı için bir çalışma başlatacaklarını vurgulayan Yalova Valisi Muammer Erol yapılan bu araştırmanın bu çalışmaya altlık oluşturacağını söyledi. Vali Erol mahalli yönetimlerle birlikte adım atmanın da önemine değinerek, “Yalova’ya dışarıdan bakış nasıl. Biz bu çalışmada buna cevap aradık. Bunun sonrasında da bir plan çizmek zorundayız. Bu çalışma zeminin ne olduğunu bize gösterdi. Şimdi üzerine binayı inşa edeceğiz. Eksiklerimizi gördük. Hangi alanların güçlendirilmesi gerektiğini tespit ettik. Her bir başlık için oturup ayrı ayrı bir çalışma yapacağız. Bütün bunlar bir konsept içerisinde ama birbirine karıştırılmadan çalışılacak. İlin tanıtımında elimizde olan kaynaklar var. Türk tanıtma fonu, Kültür Bakanlığının elindeki bütçeler var. Merkezden proje götürerek alabileceğimiz kaynaklar sadece bunlar.  Ama son yıllarda baktığımızda illerdeki tanıtım çalışmaları büyük oranda mahalli idarelerin özellikle de belediyelerin kaynak ayırması ile şekillenebiliyor. Bundan sonraki atılacak adımlarda yerel idarelerin bir araya gelerek konuşması lazım. Seçimden de yeni çıktık. Halktan güç almış yeni mahalli yöneticilerimiz var. Ben onlarında Yalova’nın tanıtımı anlamında çok aktif olacaklarına inanıyorum. Bunun bir iş fırsatı hatta ıskalanmaması gereken bir is fırsatı gibi düşünülmesi lazım. İleride mutlaka tanıtım başlığı altında bir toplantı düzenleyeceğiz. Belediye başkanlarını ve turizm sektörünün temsilcilerini de bu toplantıya çağıracak ve bir tanıtım atağı başlatacağız” diye konuştu.

Yalova turizm paketlerine dahil edilmeli
Yalova’nın 3 büyük ilin ortasında olduğuna dikkat çeken Vali Erol İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nde 30 milyona yakın insanın yaşadığını belirtti. Bu potansiyelin bir bölümünün dahi Yalova’ya çekilmesinin çok önemli olduğuna değinen Vali Erol, “Yalova’yı dışarıdakilere en iyi şekilde anlatabilmemiz lazım. Bunu da en iyi ilin tanıtımından bir kazanç elde edebilecekler yapar.  Bunlarda turizm acenteleridir. Hedef kitle onlar olacak. İç turizmi hareketlendiren bu acenteleri hedefe koyup ona göre adımlar atacağız. Onları bir şekilde Yalova’ya getireceğiz ya da biz onların ayağına gideceğiz. Bu alanda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İç ve dış piyasada Yalova’yı günlük, haftalık turizm paketlerine dahil etmemiz lazım. Bizim çevremizde bu profile uyan 30 milyonluk bir nüfus olduğunu düşünürsek ne büyük bir potansiyeli ile çekebileceğimizi görürüz” şeklinde konuştu.

YTSO olarak elimizi taşın altına her zaman koyduk
Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan da toplantıda söz aldı. Yalova’nın tanıtımı adına yapılan her çalışmada mutlaka ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayan Becan, “İlimizin tanıtımına katkı sunan fuarlar düzenledik. Yine hedefimizde Çiçek Festivali düzenlemek var. Bunun hazırlık ve planlamalarını yaptık. Biz ilin turizm potansiyelinin arttırılması ve tanıtımına katkı sunulması adına gereken tüm gayreti gösterdik göstermeyi de sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle