Yalova Tobb Mtal’den Bursa Çıkarması

30 Aralık 2022 08:38
Yalova Tobb Mtal’den Bursa Çıkarması

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Gezi Tanıtım ve Turizm Kulübü tarafından organize edilen etkinlik çerçevesinde Bursa’yı gezdi.

Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ercan Akyüz ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Emel Zehra Tunçinan koordinesinde gerçekleştirilen gezide, öğrencilerin ilk durağı Tophane oldu. Öğrenciler çay ve simit eşliğinde, eşsiz Bursa manzarasını izleme imkanı buldu. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbe ziyaretlerinin ardından Bursa’nın panoramik görüntüsü önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Öğrenciler Bursa Ulucami, Koza Han ve Kapalı Çarşı bölgesinde zaman geçirerek Bursa’nın tarihi dokusunu inceledi. Bursa Devlet Tiyatrosunda sahnelenen “Tarla Kuşu Juliet” oyununu izleyen öğrenciler, iki perdelik komedi oyununda neşeli anlar yaşadı. Gezi Anatolium AVM’de yenilen yemek ile son buldu.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Emel Zehra Tunçinan, “Namık Kemal’in, “Tiyatro en faydalı eğlencedir.” görüşünden hareketle öğrencilere tiyatro bilincinin kazandırılması gerektiğine vurgu yaptı. Oyun bitiminde öğrencilerin, oyuncularla sohbeti ve fotoğraf çekimi gerçekleştirerek keyifli anlar yaşandığını belirtti.  Tunçinan, “Gerçek bir tiyatro binasında, profesyonel oyuncuların performanslarını izleyen gençlerin tiyatro bilinci kazanmaları açısından önemli bir etkinlikti. Oyun bitiminde öğrencilerin beğenileri ve kazandıkları deneyim gezinin amacına ulaşmasını sağladı.” dedi.

11. Sınıf radyo-televizyon alanı öğrencisi Arda Kızıltan, tiyatroya duyduğu ilgiyi dile getirerek, “Tiyatronun yeri benim için her zaman ayrı olmuştur. Oyuncuların performanslarını canlı olarak izleyebilme imkanı ve aynı tiyatro oyununu sadece bir kere izleme ayrıcalığı benim tiyatroya olan ilgimi besliyor diyebilirim. Çünkü tiyatro sinema gibi değil. Sinema filmi bir kere çekildikten sonra hep aynı kaydı izliyorsunuz. Ancak tiyatro öyle değil. Oyun her sergilendiğinde içerik aynı olsa bile oyuncunun performansında farklılıklar olabiliyor. Dolayısıyla sergilenen oyun o ana özgü olmuş oluyor ve siz aslında bir grup insanla bir ayrıcalığa sahip olmuş oluyorsunuz. Bu noktada tiyatro bana kendimi özel hissettiriyor. Yalova’da Devlet Tiyatrosu olmadığı için çok fazla oyun izleme imkanı bulamıyoruz. O yüzden bu ayrıcalığı yaşamamızı sağlayan öğretmenlerimize çok teşekkür ederim” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle