Yalova Mozaik Çalıştayı’na Ev Sahipliği Yapıyor

01 Kasım 2019 17:39
Yalova Mozaik Çalıştayı’na Ev Sahipliği Yapıyor

Yalova Belediyesi ile Yalova Kadın ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen Yalova Mozaik Çalıştayı Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde start aldı.

Sanatçı Hülya Kılıç Türkmen tarafından yapılacak dev mozaik Atatürk tablosuna ilk taşı ise Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve eşi Dilek Salman birlikte koydu.

Yalova 1-3 Kasım 2019 tarihleri arasından gerçekleştirilecek olan Yalova Mozaik Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor. Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde başlayan çalıştayın açılış törenine Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman eşi Dilek Salman’la birlikte katıldı. Burada önce sanatçı organize edilen Yalova Mozaik Çalıştayı Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde start aldı. Sanatçı Hülya Kılıç Türkmen’in tablolarını inceleyen ve bilgiler alan Salman ardından sanatçı tarafından yapılacak dev Atatürk tablosuna ilk taşı koydu. 10 Kasım törenlerine kadar tamamlanacak dev mozaik tablo ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Yalova Hatırası köşesine yerleştirilecek.

“Yalova’da çok bilinmiyor”
Çalışmaları hakkında bilgiler veren Sanatçı Hülya Kılıç Türkmen bu sanat dalının Yalova’da çok da yaygın olmadığına vurgu yaptı. Türkmen, “Mozaik tablo yapımı oldukça meşakkatli bir iş. Yalova’da çok yaygın bir sanat değil. Ülke genelinde yaygın. Bu anlamda Yalovalı sanatçılarında belki de önünü açmış olacağız. Bugün burada Atatürk’ün bir sözünün yer alacağı mozaik tabloyu yapacağız. 10 Kasım’a kadar bu tablo oluşturulacak ve 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Yalova Hatırası bölümümüzün altına asılacak” dedi.

Dünya 4.sü tablo ilgi gördü
Çalıştay’da eserlerini de sergileyen sanatçı Hülya Kılıç Türkmen tarafından yapılan ve Dünya 4.sü olan, “Somuncu Baba” tablosu da büyük ilgi gördü. Bu tablo hakkında da bilgi veren Türkmen, “Somuncu Baba tablosunu ilk yapmaya başladığımda onun hayatı hakkında birçok bilgi aldım. Hayatı beni çok etkiledi. O duygu yoğunluğu ile ortaya çıkan bir tablo oldu. Bu tabloyu Uluslararası Dünya Mozaik Yarışması’na gönderdik ve burada Dünya 4.’lüğünü aldı. Bu tablomu da Yalova’da sergilemekten büyük bir gurur duyuyorum” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle