“Yalova Marmara’nın Fuar Merkezi Olmalı”

“Yalova Marmara’nın Fuar Merkezi Olmalı”

Yalova Umum Ağaç İşleri Ve Mobilya Döşemeciler Odası Başkanı Adnan Dağ Yalova’nın doğa ve turizmden vaz geçmeden gelişmesinin ilin bir fuar merkezine dönüşmesi ile mümkün olabileceğini dile getirdi.

Dağ TİGEM arazisi içerisinde 35 dönümlük bir alanın bu işe uygun olduğunu da dile getirdi.

Yıllardan beri konuşulan, “Yalova Fuar ve Kongre Merkezi olsun” tezine somut bir öneri getiren Yalova Umum Ağaç İşleri Ve Mobilya Döşemeciler Odası Başkanı Adnan Dağ, TÜYAP’ın Yalova’ya davet edilmesi gerektiğini söyledi. Yalova’ya bir kongre merkezi kazandırmak için 30 dönümlük bir kapalı alanın yeterli olduğuna değinen Dağ bunun için TİGEM arazisi içerisinde 35 dönümlük uygun bir alan bulunduğunu dile getirdi. Dağ, “Yalova eğer doğasından, turizminden ödün vermeden bir gelişim hayal ediyorsa bunun için bir Fuar kenti olmaktan başkan çözümü yoktur. Yıllardır herkes konuşur ve Yalova’nın bir Fuar, kongre merkezi olması gerektiğini söyler. Ama bu konuda kimse somut bir adım atmaz. Bu konuda oda olarak bir takım görüşmeler ve araştırmalar yaptık. TÜYAP yetkilileri Yalova’da kendilerine ihtiyaç duyulan alanın sağlanması durumunda buraya gelebileceklerini dile getiriyor. İhtiyaç duyulan alan ise 30 dönümlük kapalı bir alan. Araştırmalarımızda TİGEM arazisi içerisinde buna uygun 35 dönümlük bir yer tespit etti. Bu alanda gerekli düzenlemeler yapılır ve TÜYAP Yalova’ya davet edilirse ilin kaderi değişir” dedi.

“Yılda 2.5 milyon kişi çeker”
Yalova’nın İstanbul, Bursa, Kocaeli gibi devasa metropolerin arasında yer alan yemyeşil ve güzel bir kent olduğunu belirten Dağ, “Yalova bu özellikleri ile bir cazibe merkezi. Bugün İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezine gittiğinizde çevresinde gezilecek, eğlenilecek alan bulamıyorsunuz. Oysa Yalova bu anlamda bulunmaz bir nimet. Burada oluşturulacak fuar alanına gelenler işleri bittiğinde, Termal, Çınarcık ve Yalova il merkezinde gezebilecekleri birçok yer bulacaklar. TÜYAP yetkilileri ilk etapta burada kurulacak bir fuar alanının yıl boyunca 1 milyon kişi çekebileceğini, ilerleyen süreçte ise bu sayının 2.5 milyon kişiye ulaşacağını belirttiler. Bu Yalova’nın ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan çok önemli bir mesafe almasına neden olur” dedi.

“Herkes elini taşın altına koymalı”
Yalova Umum Ağaç İşleri Ve Mobilya Döşemeciler Odası Başkanı Adnan Dağ Yalova’nın geleceği açısından çok önemli olan bu çalışmanın vakit geçirmeden yapılması gerektiğini belirtti. Dağ, “Bu Yalova’nın kaderinde etkili olacak bir projedir. Yalova’da yerel yöneticilerden tutunda STK’lara kadar herkesin elini taşın altına koyması lazımdır. İlin kaderine yön verecek bu adım zaman kaybetmeden atılmalı ve Yalova bir Fuar ve Kongre Merkezi’ne dönüştürülmelidir” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle