Yalova, “Kümelenme Modeli”nde Örnek İl

16 Ağustos 2018 10:09
Yalova, “Kümelenme Modeli”nde Örnek İl

Ankara’da çiçek üreticilerinin bir araya gelmesi için yapılması planlanan kümelenme modeli toplantısında Yalova’da ki çiçekçilerin bir araya gelerek ortaya koydukları kümelenme modeli örnek olarak sunuldu.

14 Ağustos Salı günü Ankara’da yapılan toplantıya Ankara ve Konya’dan SÜSBİR Üyeleri ve sektör paydaşları katıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu temsilcisi, Ziraat Mühendisleri odası Yönetim Kurulu Üyesi, Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü temsilcisinin de bulunduğu toplantıya, SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ve Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç başkanlık etti. Toplantı, Kümelenme çalışması ile SÜSBİR faaliyetlerinin anlatılması ve üyelerle sektör sorunları üzerine istişare yapılması ve üye taleplerinin alınması şeklinde gerçekleşti.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar,

‘’Ankara’daki SÜSBİR Üyelerinin en büyük sorunu olan arazi sıkıntısı hakkında yakından ilgileniyoruz, Ankara Ticaret Odası ile daha önce yapılan görüşmelere dayanarak yeni adımlar atacağız. Bu konuda da Ankara Üyelerinden sorunlarına çözüm olacak nitelikte arazileri belirleyerek SÜSBİR’e iletmelerini istiyoruz, böylece daha kolay yol alacağız.

TSE ile yürütülen çalışmalardan sonra sektörümüzle ilgili yayınlanan standartlara kavuştuk. Çıkarılan standartların da üyelik sürecinde büyük önem taşıdığı ENA(Avrupa Fidancılar Birliği) Üyelik sürecini tamamladık. Sektör adına Avrupa’daki gelişmeleri daha yakından takip etmemiz açısından ENA üyeliğimiz oldukça önemli. AB Mevzuatında süs bitkileri ile ilgili yapılacak değişikliklerle ilgili, SÜSBİR üyeliği sayesinde sektörümüz de haberdar oldu ve değişiklikler konusunda söz sahibi olduk. Ayrıca üyeliğimiz sayesinde bilinirliğimizin artmasıyla ENA Üyesi ülkelerden, özellikle Almanya, Hollanda gibi sektörün önde gelen ülkelerinden de destek gördük ve yapılacak değişiklikle ilgili Türkiye lehine görüş bildirdiler.

Hayata geçirilen SÜSBİR Portal, süs bitkileri üreticileri için en ucuz pazarlama kanalı oldu. Portalda üyelerimizi Belediyelerle direk arada aracıların olmadığı sanal bir ortamda buluşturduk. Peyzaj uygulama ve inşaat şirketleri ile tedarikçileri de Portala dahil ettik. Dünyada örnekleri bulunan SÜSBİR Portalın bir benzerinin şuanda Royal Flora Holland tarafından yapılıyor, görüşmelerimizde yakın zamanda Türkiye’de bu sistemi üreticilere anlatarak uygulamaya geçeceklerini söylediler.

Sektördeki ara elaman ihtiyaçlarının giderilmesi hakkında ilk olarak Yalova da bulunan Meslek Lisesi ile yapılan protokolden sonra okullarla ilgili protokollerin gelen taleplerde değerlendireceğiz ve protokol imzalamaya devam edeceğiz. Bu sayede hem sektörde ara elaman ihtiyaçlarının sorunu giderilecek hem de son dönemde okullarımıza olan ilgilerin de artması sağlanacak.

Son olarak, Birliğimizin yeni yerinde kendine ait bir ofis satın alarak bundan sonraki dönemde hizmetlerimize bu şekilde devam edeceğiz.’’

şeklinde konuştu.

Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç ise Sektörel Kümelenme Projesine SÜSBİR ile birlikte Eylül 2017 de Yalova’ dan başladıklarını , Antalya , Sakarya, Bursa, Mersin, Adana ve İzmir’de toplantılarla birlikte sahadaki anket çalışmalarının tamamlandığını Yalova ve Antalya bölgeleri içinde saha çalışmalarının sonuçlandırıldığını ve raporların tamamlandığını ifade etti.

Raporların tamamlanmasının ardından tespit edilen sorunların en başında 4 ana sorunla karşılaştıklarını belirtti. Sektörde yetişmiş eleman aradığımız elamanları bulamama ile ilgili SÜSBİR Akademisi Projesinin hayata geçirilmesi gerekliliğini, AR-GE ve İnavasyon konularında İhtisaslaşmış AR-GE – İnavasyon Merkezlerinin kurulması , Pazar araştırması , Pazarlama ve Satış konusunda sektörün yetersiz kalması sebebi ile İhtisaslaşmış Pazar Araştırma-Pazarlama ve Satış Merkezlerinin kurulması ve son olarak da tedarik konularında oluşturulacak İhtisaslaşmış Tedarik Merkezlerinin kurulması projelerinin önemini , hayata geçirilmesi gerekliliğini vurguladı.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle