Yalova Kalıcı Fuar Alanına, “Garden Center” İle Kavuşuyor

30 Mart 2023 09:39
Yalova Kalıcı Fuar Alanına, “Garden Center” İle Kavuşuyor

Yalova yıllardır hayalini kurduğu fuar alanına Garden A.Ş’nin hayata geçirmek için düğmeye bastığı, “Garden Center Projes”i ile kavuşuyor. 60 milyonluk dev proje tamamlandığında oluşturulan alan ildeki diğer sektörlerin de fuar ve sergi amaçlı kullanabileceği bir yer haline dönüşecek.

Çiçek üretiminin ülkedeki en önemli merkezlerinden birisi olan Yalova, yıllardan beri bir fuar alanı sıkıntısı çekiyordu. Bu sorunun ortadan kaldırılması, Yalova’ya kalıcı bir fuar alanı kazandırılması, sektöre ve Yalova’ya katkı sunulması hedeflerinden yola çıkan Garden A.Ş ise dev bütçeli bir projeyi hayata geçirmek için harekete geçti. Garden Center olarak adlandırılan devasa proje 60 milyon gibi büyük bir bütçeye sahip olacak. Proje ve gelinen nokta hakkında bilgiler veren Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yalçın, projenin tamamlandığında Yalova’ya yakışacağını ifade etti. Proje ilgili tüm izinlerin alındığını ve alanda ki çalışmalara başlandığını dile getiren Yalçın, “TİGEM Genel Müdürlüğü tarafından alınan izinle, kiraladığımız bin 541 dekar alan içerisinde daha önceden elma bahçesi olarak kullanılan ama 10 yıldır boş ve atıl durumdaki arazi içerisinde Garden Center adı altında bir fuar alanı oluşturuyoruz. Bu alanda sosyal tesisler, lojistik alanı, misafir otoparkı, sergi alanlarının yer alacak. Bu alanı fuar alanı olarak oluşturmak için çalışmalarımızı başlattık. Gerekli tüm izinler alındı. İlk etapta yaklaşık 20 milyon TL gibi bir maliyeti olan ancak içerisinde planlanan devasa cam seranın da bitmesi ile birlikte toplamda 60 milyon gibi bir maliyeti olan devasa bir projeden bahsediyoruz. Bu alanı tamamladığımızda sadece Garden A.Ş’ye değil tüm kente büyük katkı sunacak bir proje. Alan içerisinde yer alan 4 adet bina var. Bunları da yıkmıyoruz, sosyal tesis olarak kullanacağız. Alan içerisinde yer alan eski satış yeri de yine amacına yönelik kullanılabilir” dedi.

“Bir cazibe merkezine dönüşecek”
Garden Center  tamamlandığında alanın bir cazibe merkezine dönüşeceğini de dile getiren Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yalçın, “Bu alanı ilimizin cazibe merkezine dönüştüreceğiz. Peki bunu nasıl yapacağız. Bu alanda yıl içerisinde bir kaç festivali, fuarı düzenleyerek yapacağız. Burada düzenlenecek etkinlikler Yalova’ya, sektöre ve ilimizin turizmine ciddi bir katkı sağlayacak. Bin 541 dekar alan kiraladık. Bunun bin dekarında tarımsal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yalova Üniversitesi ve Garden A.Ş arasında 443 bin metre kare bir ormanlık alanımız var. Bunları kısım kısım hayata geçirecek ve Yalova’ya katkı sunacak hale getireceğiz. Garden Center Projesi de bu adımlardan en önemlisi. Bu proje ayrıca Yalova’ya değer de katacak inancındayım. Yalova yıllardır hep kalıcı bir fuarcılık alanının hayalini kurup durdu. Biz şimdi Yalova’yı bu hayaline kavuşturuyoruz. İlk etapta bu alanın altyapısı ve peyzaj bölümü ile 200-250 adet sergi alanlarını yapacağız. Ortada yer alacak devasa sera ise daha sonraki süreçte hayata geçirilecek” diye konuştu.

“Yalova’ya yakışacak”
Yalova’nın yıllardır düzenli ve kalıcı bir fuar alanına ihtiyaç duyduğunu dile getiren Yalçın, “Yalova’nın daha önceden düzenlediği bir çiçekçilik fuarı vardı. Ama yer sorunları nedeni ile bu fuar İstanbul’a kaydı. Ben bu tip fuarların üretim alanlarında düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum. İstanbul’da ya da başka illerde düzenlenen fuarlara da biz katılıyoruz. Ancak fuar başka bir ilde üretim alanı başka bir yerde. Alıcıyı buraya taşımak çok zor oluyor. O nedenle burada düzenlenecek fuara alıcı olarak katılan firmalar hemen yanı başındaki üretim alanlarını gezebilecek, gerekli bağlantıları yapacak işini bitirip gidebilecek. Bu alandan sadece çiçekçilik sektörü faydalanmayacak. Diğer sektörlerde bu alanda fuarlar düzenleyebilecekler. Zira burası bir fuar ve festival alanı olarak planlandı. Burada ayrıca kafe ve restoranlar da bulunacak ve bunları işletmecilere kiralayacağız. Dolayısıyla bu alanda bir istihdam da oluşacak. Ama ortada bir gerçek var ki; burası Yalova’ya yakışan bir yatırım olacak. Biz projeyi yılsonuna doğru düzenlenecek bir festivalle hayata geçirmek istiyoruz. Ama en geç önümüzdeki baharda burası hizmete girmiş ve Yalova kalıcı bir fuar ve festival alanına kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle