Yalova İl İdare Kurulu’ndan Şikâyet Sistemi Eğitimi

01 Şubat 2023 11:22
Yalova İl İdare Kurulu’ndan Şikâyet Sistemi Eğitimi

Yalova İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nce kolluk teşkilatları şikayet birimlerinde görevli personele kolluk şikayet sistemi eğitimi verildi

Yalova İl İdare Kurulu tarafından gerçekleştirilen kolluk şikayet sistemi eğitimi Yalova Valiliği Toplantı Salonu’nda yapıldı. İldeki kolluk kuvvetlerinden gelen temsilcilerin katıldığı eğitimde katılımcılara, il İdare Kurulu Müdürü Nebiye Yurtsever ile Hukuk işleri Şube Müdürü Doğan Çay tarafından bilgi verildi. Eğitimde; Şikayet alma, değerlendirme ve yanıt verme sürecini anlatan bir tanıtımı, vatandaşlar tarafından nereden şikayet edilebileceği ve hangi bilgilerin toplanması gerektiği konularında bilgilendirme, şikayetlere nasıl yanıt verileceği, hangi adımların izleneceği ve vatandaşların şikayet sonuçları hakkında bilgilendirileceği gibi konular, vatandaşlarla iletişim kurmak, onların şikayetlerini dinlemek ve anlamaya çalışmak gibi becerilerin öğretilmesi ve kolluk personelince nasıl adil ve tarafsız bir şekilde hareket edilmesi gerektiği ve bu konuda uyulması gereken kuralların anlatılması gibi konulara değinildi. Bu bilgiler, eğitim sürecinde sunumlar, uygulamalı çalışmalar ve diyaloglar yoluyla verilerek, kolluk personellerinin şikayet sistemi ile ilgili olarak daha donanımlı ve bilinçli hale gelmesi sağlandı.

Konuyla ilgili olarak Yalova Valiliği’nden yapılan açıklamada ise,  “07.08.2019 tarih ve 30855 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6713 sayılı Koltuk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin, ‘Kolluk Teşkilatları Şikayet Birimleri’ başlıklı 76'ncı maddesinin 5'inci fıkrası ile Kolluk Şikayet Sistemi ve Merkezi Kayıt Sisteminin işleyişi Hakkında Yönergenin 19. maddesinin 5. fıkrasında ‘Bu birimlerde görevlendirilen kolluk personeli, kolluk şikayetlerine ilişkin olarak her yıl ocak ayı içerisinde ve ihtiyaç duyulan diğer zamanlarda düzenli olarak hizmet içi eğitime tabi tutulur” denildi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle