“Yalova Her Gün Gelişen Bir İl”

“Yalova Her Gün Gelişen Bir İl”

Yalova ekonomisinin masaya yatırıldığı toplantı Yalova Valisi Tuğba Yılmaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Yılmaz, “Yalova her geçen gün büyüyen gelişen ekonomik, ticari ve sanayi alanlarında yeni hamleler yapan potansiyeli yüksek bir il haline geldi” dedi.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz Başkanlığı’nda, Yalova’nın ekonomik durumunu ve potansiyelini, İlimizde devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarını ve istihdam konularını değerlendirmek amacıyla; şehrin ekonomik aktörleri, esnaflarımız, işadamlarımız ve onların oluşturduğu meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri Gümrük müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Ekonomi Toplantısı gerçekleşti.

Toplantıya: Vali Yardımcısı, Kaymakamlar, Belediye Başkanları, İl Özel İdaresi, Defterdarlık, İş-Kur İl Müdürlüğü, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, Gümrük Müdürlüğü, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Yalova Sanayi ve Ticaret Odası, OSB Temsilcileri, Yalova RORO Terminali A.Ş. Temsilcileri, İpek Kağıt A.Ş. Temsilcileri, Altınova Tersane Girişimciler A.Ş. Temsilcileri iştirak etti.

2018 yılının İlk Ekonomik toplantısında açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yılmaz; “Yalova her geçen gün büyüyen gelişen ekonomik, ticari ve sanayi alanlarında yeni hamleler yapan potansiyeli yüksek bir il haline geldi. Bu minvalde yapılacak çalışmalar ilimize ayrı bir değer katacak. Hep beraber bir Swot Analizi yapmalıyız. Fırsatlarımızı eldeki imkânlarımızı karşılaştığımız riskleri bunların iyi ya da kötü yanlarını hep bir birlikte değerlendiriyor ve bunu yaparken de birtakım fırsatları birtakım verilerden de yola çıkarak daha iyi nereye götürebiliriz ilave ne tür çalışmalar yapabiliriz bunun gayreti içindeyiz. Firma bazlı zaman zaman görüşmelerimiz oluyor, OSB toplantılarımız oluyor veya kurumlarla yapmış olduğumuz toplantılar oluyor. Bunları da artık bu tür ekonomi toplantılarında bütünleştirmeye çalışıyoruz. Oradaki ihtiyaçlar oradaki sorunları bu büyük katılımlı toplantılarda hep birlikte ele alıp değerlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Son bir yıl içerisinde ilimizde ihracat rakamlarının yüzdeleri üzerinde artış gösterdiğini ifade eden Yılmaz; “Ülkemiz çok olağanüstü bir süreçten geçiyor. Demokrasimize ve Özgürlüğümüze kastedilen 15 Temmuz hain darbe işgal girişimi yaşadık. 15 Temmuz hain darbe işgal girişiminden sonra bile ülkemiz yüzde 5,5 büyüdü dolayısıyla milletimizin tanklara mermilere dur demesiyle birlikte halkımız gibi ekonomimizi durdurmaya çalışanlara da tüm sektörler dur dedi.  O yüzden bu önemli bir aşamaydı. Şu anki süreçte de bu büyüme trendi devam ediyor. Bizim hiç durmadan çalışmamız, gayret göstermemiz lazım. Gece gündüz ekonomik çarkı daha iyi nasıl çevirebiliriz, nasıl yeni istihdam alanları oluşturabiliriz çabası içinde olmamız gerekir." diyerek şöyle konuştu

Yılmaz konuşmasını şu şekilde tamamladı, "Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde Ülkemiz genelinde Milli İstihdam seferberliği başlatıldı. Bu konuda çok güzel rakamlara ulaşıldı. İşletme bazında ilimiz Marmara bölge birincisi oldu. Bu anlamda Yalova istihdama katkısının yüksek olduğu bir il haline geldi. Yeni kurulan OSB’lerle birlikte bu istihdam olanağı daha da artacak. İhracat rakamları çok iyi noktalara ulaşacak. Osmangazi köprüsünün açılması ile birlikte ilimiz ayrı bir cazibe merkezi haline geldi. Sabiha Gökçen Havalimanı’na İstanbul’da İkamet eden vatandaşlarımıza nazaran bizlerin ulaşımı daha kolay ve daha konforlu hale geldi. İşte bu nedenlerden dolayı ilimiz her geçen gün kendisine yeni bir dinamizm katıyor. İşte bizlerde gerek devlet-vatandaş işbirliği ile gerek sektör temsilcileri ile bu ekonomiyi daha nasıl canlandırabiliriz onun gayreti içerisindeyiz.”

Toplantı, Yalova Gümrük Müdürlüğü, Ekol Lojistik A.Ş., Yalova Ro-Ro Terminali A.Ş., Yalova Endüstriyel Ürün Analiz Laboratuvarı (Yalova Lab) faaliyet sunumlularını gerçekleştirmelerinin ardından büyük ölçekli yatırımlarım değerlendirilmesi ve sektörel analizlerin yapılıp sorun ve çözümlerinin tespit edilmesi ile talep önerilerin alınması ile sona erdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle