“Yalova Halkını Mağdur Ediyorsunuz”

08 Temmuz 2023 12:35
“Yalova Halkını Mağdur Ediyorsunuz”

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tam kapasite ile hizmete girememesini eleştirdi.

Becan, 26 aydır bekletilen Afiliasyon Protokolü’nün nedeni ile Yalova halkının mağdur edildiğini dile getirdi.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Afiliasyon Protokolü’nün 26 aydır yapılamaması nedeni ile tam kapasite hizmet verememesine ilişkin bir açıklama yaptı. Becan, Sağlık Bakanlığı ile üniversite arasında imzalanması gereken Afiliasyon Protokolü’nün 26 aydır bekletildiğini ve bu durumun Yalova halkına büyük mağduriyetler yaşattığını söyledi.

CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tam kapasite hizmet verememesine ilişkin bir açıklama yaptı. Becan, Sağlık Bakanlığı ile üniversite arasında imzalanması gereken Afiliasyon Protokolü’nün 26 aydır bekletildiğini ve bu durumun Yalova halkına büyük mağduriyetler yaşattığını söyledi.

Becan, yaptığı yazılı açıklamada, Yalova Üniversitesi’nin çaba ve katkılarıyla ilimize kazandırılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Türkiye standartlarına uygun donanımına ve kadrosuna rağmen tam kapasite hizmet veremediğini belirtti.

Becan, seçim öncesinde Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji binasının hazır hale getirildiğini, akabinde ilimizde yıllardır eksikliği hissedilen Onkoloji, Hematoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Beyin Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Nöroloji, Endokrinoloji, Çocuk Hastalıkları, Çocuk Psikiyatrisi ve uzman yoğun bakım ekipleri gibi son derece elzem ve hayati branşlara atamalar yapıldığını hatırlattı.

Becan, “Ne var ki Yalova halkına hizmet edecek bu uzman kadroların, 26 aydır İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı koridorlarında bekletilen ve bir türlü imzalanmayan Afiliasyon Protokolü nedeniyle Yalova Eğitim ve Araştırma hastanesinde göreve başlayamadıkları ve ilimizden ayrılma noktasına geldikleri biliniyor.” dedi.

Becan, Afiliasyon Protokolü’nün sağlık tesisleri ile üniversitelerin tıp ve diş hekimliği alanında lisans ve uzmanlık eğitimi veren kurumlarının birlikte kullanımına ilişkin usul ve esasları düzenleyen bir yönetmelik olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi arasında 2015 yılında imzalanan protokolle 55 eğitim ve araştırma hastanesinin aynı zamanda üniversite hastanesi statüsü kazandığı müjdelendi. Ancak ne yazık ki Yalova Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bu kapsamda değerlendirilmedi. Bu durum hem sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi hem de eğitim ve araştırmanın desteklenmesi açısından Yalova’nın sahip olduğu büyük potansiyeli heba ettiği gibi milli servetimizin de israf edilmesine sebep oluyor.”

Becan, Yalova halkının TBMM’deki temsilcisi olarak, sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ve bölgeye daha iyi bir sağlık altyapısı sunulması için gerekli protokolün bir an önce imzalanması adına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın elini taşın altına koyacağına ve bürokratlarının aksine çözüm odaklı adımlar atacağına inandığını belirterek, “Daha fazla zaman kaybetmeden Yalova halkına büyük mağduriyetler yaşatan bu sorunu ortadan kaldıralım. Böylece hem Yalova’mız kazansın hem de Yalova halkı anayasal hakkı olan sağlık teminatından payına düşeni alsın. Yalova halkı adına konunun takipçisi olacağımın ve protokolün imzalanması için çaba harcayacağımın bilinmesini isterim.” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Vatandas

11 Temmuz 2023 07:26
Halkın içine karisin arkadaş ortamlarında ,dost mekanlarda oturarak vekillik yaparsanız, örnekleri var sonuc hayal kırıklığı olur...