Yalova Belediyesi’nin İnternet Sitesine Siber Saldırı

Yalova Belediyesi’nin İnternet Sitesine Siber Saldırı

Yalova Belediyesi’nin internet sitesi kimliği belirlenemeyen bir kaynaktan yapılan siber saldırı neticesinde bir süreliğine yayın yapamadı.

Belediye bilgi işlem ekipleri tarafından yapılan müdahale neticesinde site yeniden hizmete girdi.

Yalova Belediyesi’nin resmi internet sitesine kimliği belirlenemeyen hackerler tarafından siber saldırı düzenlendi. Sitenin kaynak kodlarına yönelik yapılan saldırı sonrasında hizmet veremeyen sitenin durumunun öğrenilmesi üzerine belediyenin bilgi işlem ekipleri harekete geçti. Sitenin yeniden yayına sokulması için çalışan ekipler bir süre sonra siteyi eski haline getirdiler. Bu tip saldırıların dünyanın her yerinde gerçekleştirildiğini belirten ekipler gerekli tüm önlemleri aldıklarını bundan sonra bu tip saldırıların yaşanmaması için maksimum derecede siber güvenlik oluşturduklarını belirttiler.

Siber saldırı nedir?

Bilgisayar ve internet alanında uzmanlaşmış hacker diye tabir edilen hack veya hacker gruplarının banka, polis, jandarma, devlet, şahıs, firma vb. sitelere veya bilgisayarlara zarar vermek amacı ile yaptıkları saldırıya Siber Saldırı denir. Bu saldırılar neticesinde bilgisayara yada sitelere solucanlar, trojenler sokarak yada açıklar aranıp bulunarak bilgiler ele geçirilebilir veya var olan bilgiler yok edilebilir. Bazen ülkeler, şahıslar vb. birbirleri ile Siber Savaş içine girebilir, kısacası siber saldırılar güce göre değişir sadece bilgi silmek ya da bilgi ele geçirmekle kalmayıp bazen can alan/yakan siber saldırılar yapılabilir. Ülkeler, şahıslar vb. arası açılan bir siber savaşta örneğin bir arabayı yollan çıkarma, telefon dinleme/patlatma gibi büyük hasarlarda ortaya çıkabilir, ortaya çıkması istenilen hasarın meydana gelmesi saldırıyı yapan kişi/kişilerin uzmanlığına bağlıdır. Günümüzde yaygınlaşan internet kullanımıyla birlikte siber saldırı, bir diğer deyişle sanal saldırı olayları da artmaktadır. Cep telefonu, sosyal medya ve iletişim ortamları, web siteleri, online oyunlar, elektronik posta aracılığıyla bir kişi veya bir grup tarafından başka bir bireyi karalayıcı, küçük düşürücü yayın ve duyurular yapılarak kişilik haklarına saldırılması siber(sanal)saldırıdır. Bilinçli bir şekilde uygulanan bu saldırıda kişi; taciz, tehdit ve şantaj gibi durumlarla karşı karşıyadır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle