Yalova Belediyesi Kendi Kullandığı Kağıtları Kendisi Üretiyor

15 Ekim 2020 11:29

Yalova Belediyesi, günlük kağıt ihtiyacının bir bölümünü Türkiye’nin ilk ve kurumsal anlamda işletilen tek kağıthanesi olan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde Osmanlı dönemindeki ile aynı tekniğe bağlı kalınarak üretilen kağıttan sağlıyor.

Yalova Belediyesi, Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi kapsamında ülkenin en ilginç çevreci uygulamasını hayata geçirdi. Yalova Belediyesi tarafından kurulan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi ülkenin ilk ve kurumsal anlamda işletilen tek kağıt müzesi olma özelliğine sahip. Bu müzede Osmanlı arşivlerinden elde edilen ilk kağıdın orijinal reçetelerine bağlı kalınarak kağıt üretiliyor. Müzenin alt katında yer alan atölyede kumaş parçaları, dallar ve yapraklardan kağıt üretiliyor. Bu kağıt bin yıl boyunca bozulmadan kalabiliyor. Bu noktada Yalova Belediyesi de bazı ihtiyaçlarını burada üretilen bu kağıtlardan karşılamaya başladı. Kendi kartvizitini bile burada ki kağıttan yaptırtan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Osmanlı döneminde ilk kağıt müzesi Yalova’da İbrahim Müteferrika tarafından üretildi. Biz de belediyemize ait Türkiye’nin ilk kurumsal anlamda işletilen de ilk kağıt müzesini Yalova’da hayata geçirdik. Biz de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında burada kendi organik kağıdımızı üretmeye başladık. Belediye olarak kartvizitlerimizi, takvimlerimizi ve bloknot gibi günlük kullanımdaki bir çok ürünü burada üretilen kağıtlardan karşılıyoruz” dedi.

“Örnek olmak istiyoruz”
Yalova Belediyesi’nin bu anlamda diğer belediyelere de öncülük edebileceğini vurgulayan Tutuk, “Tüm eski kumaşları, dalları ve yaprakları kağıt üretiminde kullanıyoruz. Elbette bizim bu çalışmamızın diğer belediyelere de örnek olmasını istiyoruz. Biz diğer belediyelerin gelip bu merkezi gezmesini ve burada yapılan çalışmaları görmesini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Orijinal Osmanlı reçetesi ile üretiliyor
İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde üretilen kağıdın orijinal Osmanlı dönemi reçeteleri ile üretildiğini vurgulayan Tutuk, “Bu kağıt tamamen Osmanlının ilk kağıt yapımında kullandığı reçetelerin aynısını da şu anda Yalova’da uyguluyoruz. Yani burada üretilen her kağıt Osmanlı döneminde üretilen kağıtlarla bire bir aynı. Bu kağıt tam bin yıl boyunca bozulmadan kalabiliyor” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle