Yalova Barosu Adli Yıl Açılışna Katılmıyor

Yalova Barosu Adli Yıl Açılışna Katılmıyor

Yalova Baro Başkanı Avukat Fedayi Doğruyol, “Adli Yıl Açılış Töreninin bağımsız ve tarafsız bir mekan yerine yürütmeyi temsil eden bir makamın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olması” gerekçesi ile katılmayacaklarını dile getirdi.

Yalova’da adli yıl açılışı Yürüyen Köşk’te gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Adli Yıl Açılışı’nın Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılacağını duyurarak 81 ilin baro başkanlarına bir davetiye gönderdi. Ancak Yalova Barosu Adli Yıl Açılışının yapılacağı mekana tepki göstererek katılmayacaklarını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığına Baro Başkanı Avukat Fedayi Doğruyol imzası ile gönderilen cevabi yazıda ise şu sözlere yer verildi, “Baromuz Başkanlığı’na gönderdiğiniz; 2 Eylül 2019 Pazartesi günü saat 10.00'da Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan 2019-2020 Adli Yılı Açılış Töreni davetinizi almış bulunmaktayız. Davetiniz için teşekkür eder, bu davete katılmayacağımızı belirtiriz. Şöyle ki; Hukuk Devleti anlayışının temeli hukukun üstünlüğü ve kuvvetler ayrılığıdır. Ancak ne yazık ki Ülkemizde yürütmenin yargı üzerindeki gücü her geçen gün artmakta ve halkın yargıya olan güveni zedelenmektedir. 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 76.maddesi gereğince ; ‘Barolar hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak’ ile sorumludurlar. Yine aynı kanunun 1. Maddesi gereğince kamu hizmeti ve serbest bir meslek olan avukatlık mesleği mensupları, yargının asli ve kurucu unsuru olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler”
Yalova Baro Başkanı Fedayi Doğruyol Adli Yıl açılışını Yürüyen Köşk’te yapacaklarını da dile getirerek, “Adli Yıl Açılış Töreninin bağımsız ve tarafsız bir mekan yerine yürütmeyi temsil eden bir makamın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olması ve bu durumun yargı bağımsızlığına gölge düşürmesi sebebiyle bu davete katılmayacağımızı, Atatürk’ün kenti olan Yalova’nın avukatları olarak Adli Yıl açılış törenini 2 Eylül 2019 tarihinde, Yürüyen Köşk’te gerçekleştireceğimizi belirtiriz. Saygılarımızla” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle