Üniversiteden, “Mehmet Akif” Konferansı

Üniversiteden, “Mehmet Akif” Konferansı

Yalova Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hakkın Sesi Mehmet Akif” adlı konferans, Şair ve Yazar Metin Önal Mengüşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Sonsuz vatan aşkıyla kaleme alınan ve bağımsızlık sevdamızın destansı mücadelesini anlatan İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümü münasebetiyle Yalova Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hakkın Sesi Mehmet Akif” adlı konferans, Şair ve Yazar Metin Önal Mengüşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi’nde bulunan 15 Temmuz Salonu’nda gerçekleşen “Hakkın Sesi Mehmet Akif” konferansı Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. F. Jülide Hızal Yücesoy, Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fethi Güngör, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti. Konferans, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Fethi Güngör, Mehmet Akif Ersoy’un meziyetlerinden ve öneminden bahsetti. ‘Hak sahibi ile başkasının hakkını gasp etmeyi ayırt etmek meziyettir; ancak insanlık haysiyeti için bu kadarı yeterli değildir, mazlumun hakkını savunmayı da bilmemiz gerekir’ diyerek, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Asım’ adlı şiiri okuyup bu konuya Mehmet Akif’in verdiği önemi vurguladı. Hikmet Erbıyık’ın Mehmet Akif’i anlatan şiirini okuyarak sözlerine son verdi.

“Dünyanın büyük devrimini yapanlar kalemlerini kullananlardır”

Prof. Dr. Fethi Güngör’ün  ardından sahneye gelen Şair ve Yazar Metin Önal Mengüşoğlu, özgeçmişi okunduktan sonra konuşmasına başladı. Mengüşoğlu, üniversitemize teşekkürlerini sunduktan sonra Üstad Mehmet Akif’e olan ilgisinin nereden geldiğini anlattı. Mehmet Akif’e olan ilgisinin Harput’ta geçen çocukluğuna kadar dayandığını belirtti. Şair olmasında Harput’ta büyümesinin çok önemli etkisi olduğunu söyledi.  Şiir yazmaya ilk olarak Malatya’da ilkokul öğrencisiyken başladığını ve bu aşamada Kur’an Meali’ni okurken şairlerden kötü bahsedildiğini ancak ‘Hak’kı söyleyenler müstesnadır’ ayetini okuduktan sonra Mehmet Akif’in görüşleriyle, şiirleriyle tanıştığını belirtti. 1983’te yayınlanan ilk şiir kitabında, ‘ Ben Asyalı Bir Ozanım’ ın Mehmet Akif’i tanımaya başladığı günlere vurgu yaptığını söyledi. Konuşmasına başlarken Mehmet Akif’te gördüğü “Savaşçı, insani, şair ve Müslüman” dört özelliğini anlatacağını belirtti. Mehmet Akif’in ‘Mahalle Kahvesi’ adlı şiirini ve ‘Kurt ile Merkep’ adlı hikâyesini analiz ederek konuşmasına devam etti. Bu şiirinde Akif’in; toplumun nasıl bu hale geldiğine ve insanların miskinleşmeye başladığına Mehmet Akif’in dikkat çekmek istediğini anlattı. Sözlerine Kur’an’ı Kerim’i anlayarak okumanın önemini vurgulayarak son veren Mengüşoğlu, katılımcıların sorularına cevap verdi.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Fethi Güngör’ün Mengüşoğlu’na teşekkürlerini sunmasının ardından Rektör Yrd. Prof. Dr. F. Jülide Hızal Yücesoy Şair ve Yazar Metin Önal Mengüşoğlu’na Prof. Dr. Fethi Güngör’ün kitaplarını takdim etti.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle