Türkologlar Yalova’nın Güzelliklerine Hayran Kaldı

06 Haziran 2023 10:43
Türkologlar Yalova’nın Güzelliklerine Hayran Kaldı

İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü 1972 yılı mezunları, Yalova eski Milli Eğitim Müdürü ve Türkolog Sinan Bozoğlu’nun davetlisi olarak Yalova’ya geldiler. Yalova’nın tarihi ve doğal noktalarını gezen Türkologlar, Karaca Arboretum ve Yürüyen Köşk’ü de ziyaret ettiler.

İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü mezunları Yalova’da buluştu. Yalova eski Milli Eğitim Müdürü ve Türkolog Sinan Bozoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen gezinin ilk durağı TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca tarafından kurulan Karaca Arboretum oldu. Burayı gezen grup Arboretumdaki ağaç ve bitki zenginliği karşısında hayranlıklarını gizleyemediler. Yalova’nın doğasına ve doğal zenginliklerine hayran kaldıklarını ifade eden Türkologlar, “Yalova’nın doğası muhteşem. Burada gördüğümüz ağaçlar bizim kültürümüzün de bir parçası. Atatürk’ün bir ağacın dalını kesmemek için raylar üzerinde yürüttüğü ve bu nedenle de Yürüyen Köşk olarak adlandırılan köşkü de görmek bizi çok duygulandırdı. Bu köşk Atatürk’ün doğaya verdiği değerin bir simgesi.” dedi.

Türkologlardan oluşan grup, Termal Atatürk Müzesi’ni de ziyaret ederek Atatürk’ün Yalova’da kaldığı döneme ait eşyaları inceledi. Grup daha sonra Sudüşen Şelalesi’ne giderek doğanın güzelliğini fotoğrafladı.

Yalova eski Milli Eğitim Müdürü ve Türkolog Sinan Bozoğlu  ise arkadaşlarını Yalova’da ağırlamaktan büyük haz duyduğunu belirterek, “Yalova tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle ülkemizin görülmesi gereken köşelerinden biridir. Konuklarım Yalova’yı gezip görmekten çok mutlu oldular. Eminim ki Türkolog arkadaşlarım ilimiz için iyi bir kültür ve turizm elçisi olarak görev yapacaklar.” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Uğur

06 Haziran 2023 22:22
Arkadaşlar bu Esenköy'ün üzerindeki tünelden bir haber yapsanız oranın durumunu gündeme getirseniz memnun oluruz

Gülşen bodur

06 Haziran 2023 20:11
Araplar şehri,,sokaklarda gürültü sahile insek mümkün değil,,konuşmalarından,,yüksek sesli

Murat yeşilbaş

07 Haziran 2023 19:12
Çok bekledik bu Esenköy tünelini..yetmedi mi artık bitsin bu hasret gelsin bu tünel bir an evvel