Türkiye’de Seracılık Alanında Bir İlk


Yalova’nın Altınova İlçesi’nde Lezgi Çiçekçilik isimli işletmede ilk kez elektrikli tam otomatik ısıtma sistemi kullanılmaya başlandı. Henüz deneme aşamasındaki sistem kömürlü ısıtmaya oranla %50 oranında ekonomik tasarruf sağlıyor.

Ekonomik krizin Türkiye’ deki ekonomik şartları her geçen gün daha da ağırlaştırması ile birçok sektör işletme giderlerini minimize etme arayışına girdi. Bu sektörlerden birisi olan Çiçekçilik sektörü de ekonomik krizden en fazla etkilenen sektörler arasında başı çekiyor. Yalova’da seralar şartlardaki ağırlaşma ve pazardaki daralmaya bağlı olarak bir bir kapanırken ayakta kalmaya çalışanlarda maliyet giderlerini aşağıya çekmek için çeşitli arayışlara giriyor. Buna bağlı olarak Yalova’nın Altınova ilçesinde Türkiye’de ilk kez denene bir ısıtma sistemi tanıtıldı. Lezgi çiçekçilik isimli işletmede denenmeye başlanan sistemde katı yakıt yerini elektrikli ısıtma sistemine bıraktı. Seralara özel olarak tasarlanan geniş alan ısıtıcıları tabir edilen dev resistanslar seralardaki çimlendirme ünitelerinin altlarına monte edildi. Bu ısıtıcılar daha sonra tamamen elektronik olarak yönetilen bir panele bağlandı. Bu sistem sayesinde sera içerisindeki ısı derecesi sabitlendi. Bu sistem üreticilere katı yakıtlı ısıtmalara oranla %50 oranında ekonomik tasarruf sağladı. Öte yandan katı yakıtlı sistemde ısıtma işini kontrol amacı ile bir eleman bulundurulması ve buna ek ücret ödenmesi de gerekmiyor. Baytek isimli firma tarafından deneme amaçlı olarak kurulan sistemle ilgili bilgi veren Lezgi Çiçekçiliğin işletmecisi Mehmet Zengin, “Bu sistem ilk bize geldiğinde tereddütlü yaklaştık. Zira elektrikli ısıtmanın daha pahalı olacağını düşünüyorduk. Ancak sistem kurulduğunda gördük ki katı yakıtlı ısıtmaya oranla işletmelerin sırtındaki maliyet yükünü %50 oranında azaltıyor. Zira katı yakıtlı ısıtmalarda serada ısıyı kontrol amacıyla bir kişi bulundurmak zorundasınız. Buda maaş ve sigorta masrafları anlamına geliyor. Sitemin üreticilere sağladığı en büyük avantajlardan birisi de çoğunluğu kiralık arazilerin üzerinde kurulu bulunan seraların sökülmesi anında ısıtma sistemindeki kayıpları sıfırlaması. Bu sistem sök tak işlemlerinden etkilenmeyecek şekilde tasarlandığından diğer sistemlerden de daha kullanışlı. Ayrıca maliyeti de diğer sisteme oranla daha ucuz. 1 dönümlük yerdeki ısıtma tesisatının kurulum maliyeti 15 bin TL tutuyor. Buda yine seralar için tercih sebebi” dedi.

Ayrıca düzenlenen toplantı ile sistem Altınova’da ki diğer seracılara da tanıtıldı. Sitem ilçedeki diğer birkaç sera da daha denenmesinin ardından tüm Türkiye’ye tanıtılacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle