“Türk Boyları Kültür Şöleni” Yalova’da Başladı

19 Temmuz 2021 09:07
“Türk Boyları Kültür Şöleni” Yalova’da Başladı

Türk Boyları Kültür Şöleni kapılarını pandeminin ardından 24. Kez açtı. Düzenlenen kortejde Yalova sokaklarında dünyanın birçok noktasından gelen Türk boylarının müzikleri çınladı.

Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (YAFEM) tarafından bu yıl 24. Kez düzenlenen Türk Boyları Kültür Şöleni Orta Asya’da bulunan Türk boylarının yanısıra Avrupa ve Balkanlara yayılmış Türk boylarını da Yalova’da buluşturdu. Kabardin, Çeçenistan, Osetya, Bosna Hersek, Yakutistan Saha, Kırgızistan, Güney Azerbaycan, İran, Baskurdistan, Kazakistan, Makedonya ve Romanya’daki Türk boyları Gazipaşa Caddesi’nden Barış Manço Açıkhava Tiyatrosu’na kadar devam eden kortej boyunca danslarını ve müziklerini sergilediler. Türk kültürünü yansıtan renkli kıyafetler de kortejde dikkat çekti. Kortejin ardından Barış Manço Açıkhava Tiyatrosu’nda şenliğin galası yapıldı. Burada sahne alan ekipler anfi tiyatroyu dolduran vatandaşlar tarafından uzun uzun alkışlandı.

Türk Cumhuriyetleri Sergisi Açıldı

Yalova Folklor Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (YAFEM) tarafından bu yıl 24'ncüsü düzenlenen "Türk Boyları Kültür Şöleni” etkinlikleri kapsamında TÜRKSOY’un “Bağımsızlıklarının 30.yılında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan” Fotoğraf Sergisi 16 Temmuz 2021 tarihinde Yalova’da açıldı.

Serginin açılışı Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, TÜRKSOY Genel Müdür yardımcısı Bilal Çakıcı, Teşkilatı Genel Sekreterliği Daire Başkanı Sancar Mülazımoğlu, MHP Yalova il başkanı Namık Öz, YAFEM Başkanı Özer Koyuncu ve diğer yetkililer tarafından yapıldı. Davetliler fotoğraf sergisini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle