"Turizme Karşı Değiliz"

"Turizme Karşı Değiliz"

Yalova Mimarlar Odası ve Yalova Belediyesi arasında başlayan, "Otel" polemiğinde Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, "Siz turizme mi karşısınız" diye sormuştu.

Bu soruya Mimarlar Odası cevap verdi. Oda Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, "Mimarlar Odası olarak turizm ve sanayiye karşı değiliz. Sadece yatırımcıların sağmal inek gibi görülmesine karşıyız" dedi.

Yalova'da ticare alanlarında turizm tesisi yapılmasının önünü açan imar plan değişikliklerine Mimarlar Odası tepki göstermişti. Özellikle turizme yönelik yatırımcılara bir takım ayrıcalıklar sağlayan bu değişikliğe karşı çıkmanın turizmin gelişimine darbe indireceğini dile getiren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise odanın neye karşı olduğunu net olarak söylemesi gerektiğinin altını çizmişti. Salman Mimarlar Odasına, "Turizme mi karşısınız?" diye sormuştu. Bu soruya Mimarlar Odası kanadından cevap geldi. Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin imzası ile yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi, "Mimarlar Odası olarak turizm ve sanayiye karşı değiliz. Sadece yatırımcıların sağmal inek gibi görülmesine karşıyız. Belediye başkanlarını ve meclis üyelerini parti farkı gözetmeksizin, tüm Yalova'nın belediye başkanları ve meclis üyeleri olarak görmekte ve saygı duymaktayız. Yasalara uygun plan yapmak belediye meclisinin işidir. Mimarlar Odası olarak, yapılan hatalı işlere göz yummayarak, duyarsız kalmayarak, yönetime katılıp izleyerek, eleştirerek, olumlu işleri överek, meslek odası olarak katılımcı olmaya çalışmaktayız. Güzel yapılan işlerin her zaman yanında olarak, yapıcı eleştirilerimizle yönetimlere katkı yapmaya çalışıyoruz. Yalova, Çiftlikköy deresi ve samanlı deresi arasındaki alandan ibaret değildir. Armutlu'dan Altınova'ya bir alanı kapsamaktadır. Yalova Belediye Meclisince alınan otellerle ilgili plan notu kararı, 1/25.000'lik plana aykırı olduğu için, Mimarlar Odası olarak yatırımcıların ilerde yaşayabileceği mağduriyetini engellemek adına itiraz etmiştir. Yalova ili cennet olduğu halde turizm konusunda yeterli tanıtım yapılamamış, kamuoyu ve yurtiçi basında il planları iptal edilen ilk il, su cenneti olduğu halde susuzluk çeken ve %60 orman olan ilimiz ağaç kesimleriyle gündeme gelmiştir. Bir zamanlar arapların 10 milyar dolar Yalova'ya yatırım yapacağı söylemiyle Arboretum (ağaç evi) turizm alanına dönüştürülmüştür. Şu anda hiçbir yapılaşma yoktur. Yalova'da 40.000 kişiye iş imkanı olacağı söylenen tersanelerde 10-15 kişi güvenlik görevlisi olarak çalışmaktadırlar. İnkilap Gemisi, Kıyı Kanunu ve Yönetmeliğine aykırı olarak anayasal suç teşkil ettiği halde bazı kuruluşlarca kaldırılsın mı kaldırılmasın mı anketleri yapılmaktadır. Şimdi de Hilton, Ramada otelleri geliyor diye kamu menfaati ön plana alınmış gibi gösterilerek kişisel menfaatlerin korunması yoluna gidilmektedir. Belediye Başkanımız Sayın Vefa Salman, Mimarlar Odasının neye itiraz ettiğini anlamadığını, itiraz edilerken ne yapılması gerektiğini söylemelerini istemiştir. Bizde kendilerine Yalova'nın turizm konusunda vizyon bir projesi olup olmadığını ve ilimizin turizm tanıtımının yeterli olup olmadığını soruyoruz"Toplantı yapalım


Yalova Mimarlar Odası Başkanı Gültekin Yalova'da ki belediye başkanlarının katılımı ile bir toplantı yapılmasını da teklif ederek, "Mimarlar Odası olarak, Yalova ilinin belediye başkanlarının yer aldığı, konusunun turizm olduğu bir toplantı yapmak istiyoruz. Turizm konusunda Yalova ilinin (Armutlu'dan Altınova'ya) tek vücut olması, tek ses olması, seçilmişleri ile , atanmışları ile fikir ve güç birliği yapması gerekiyor.Sanayinin de çevreye uygun, doğa dostu ve kontrollü olarak gelişmesini istemekteyiz. Yalovalı olarak hep birlikte olursak bu işleri başaracağımıza inanıyoruz. Aşağıda yazılan Şeyh Edepali'nin mısralarının bazılarının kulaklarına küpe olmasını dileriz.

İki parlak güneşe aldanıp sonrada karda ayazdan kavrulup gitme!
Güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin!
Ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen, sabah rüzgarında savrulur gidersin.
Öfken ve benliğin bir olup aklını yener!" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle