Tufag, “Özel Gecesi” Büyüledi

24 Haziran 2022 09:49
Tufag, “Özel Gecesi” Büyüledi

Turizm Folklor Araştırma ve Geliştirme Derneği (TUFAG) tarafından bu yıl 35. kez düzenlenen, “Özel Gece” kelimenin tam anlamıyla izleyenleri büyüledi.

Minik dansçılardan yetişkin dansçılara kadar çok sayıda ekibin sahne aldığı gösteride Anadolu’nun rengarenk mozaiği sahneye taşındı.

Yalova’nın en köklü halk oyunları derneği TUFAG geleneksel olarak gerçekleştirdiği TUFAG Özel Gecesi’nin 35’ncisi ile Yalovalılarla buluştu. Miniklerden yetişkinlere kadar uzanan geniş bir yelpazede onlarca ekipte yüzlerce kişi gösterilere katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan geceye Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, YTSO Başkanı Tahsin Becan,Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir, YESO Başkanı Necati Erbul ile davetliler ve binlerce vatandaş katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan TUFAG Başkanı Aydın Altıparmak, “TUFAG yıllardan beri Türk folklorunu nesilden nesile aktaran ve bu kültürün yaşatılmasına hizmet eden bir dernek oldu. Bu anlamda ilk kurulduğu günden bugüne kadar sayısız insanın emeği var. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Elbette düzenlediğimiz Uluslararası Festivalleri önemsiyoruz. Ama TUFAG Özel Gecesi bizim için çok ayrı bir yere sahip. Zira bu gecede kuruluş amacımız olan yavrularımız, gençlerimiz ve halk oyunlarımıza gönül veren yetişkinlerimiz sahne alıyorlar. Elbette bizler bu bayrağı günümüze kadar taşırken bizi yalnız bırakmayan her zaman yanımızda olan, destek veren yerel yöneticilerimiz de var. Onlara da huzurunuzda tüm TUFAG camiası adına teşekkür ediyorum” dedi.

“TUFAG Önemli bir misyonu üstleniyor”
Konuşmasının ardından Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk’u sahneye davet eden TUFAG Başkanı Aydın Altıparmak, kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek bir plaket sundu. TUFAG’ın kültürümüzün, halk danslarımızın yaşatılması ve kuşaktan kuşağa aktarılması için çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini dile getiren Tutuk ise, “TUFAG bu önemli görevi yerine getirirken, düzenlediği Uluslararası festivalle ilimizin tanıtılması ve turizminin gelişmesi için de çok ciddi katkı sunuyor. Ben bu anlamda da TUFAG ve kuruluştan günümüze kadar emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Ayrıca Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Grup Yarışması’nda birinci olarak Türkiye Finali’ne katılmaya hak kazandığı için de TUFAG’ı bir kez daha tebrik ediyorum” diye konuştu.

Ardından sahne alan ekipler ise ülkenin değişik yörelerine ait halk danslarını sergileyerek ülkenin renkli mozaiğini sahneye taşıdılar. Sahneye çıkan her grubu uzun uzun alkışlayan vatandaşlar en büyük ilgiyi ise minik gruplara göstererek onları alkışlarıyla desteklediler.
Gece sahne alan tüm ekiplerin ve geceye katılan protokol mensuplarının toplu olarak sahneye çıkarak verdiği pozla sona erdi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle