Toplantılara Kısıtlama Geldi

Toplantılara Kısıtlama Geldi

Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı 2 kararla geniş katılımlı toplantıları ve konaklama tesislerinin yemek verme ve paket servislerinde de kısıtlamalara gittiğini duyurdu.

Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplanan Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı 2 ayrı kararla geniş katılımlı yapılacak toplantılarla konaklama tesislerinin yemek hizmeti konularında kısıtlamalara gitti. İlk olarak STK, Kamu Kurum ve Kuruluşları ile meslek kuruluşlarının geniş katılımla yapılacak olan toplantılarının 3 ay süre ile ertelendiğini duyuran kurul açıklamasında şu detaylara yer verdi, “Salgının seyri göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan COVID19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmayarak 3 (üç) ay sonraya ertelenmesini önermiştir.  Bu doğrultuda; daha önceden İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizce alınan 02.10.2020 tarih ve 77 sayılı kararda; 01.12.2020 tarihine kadar yapılmaması kararlaştırılan, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin (genel kurul toplantıları dahil) 01.03.2021 tarihine kadar ertelendi. Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar verildi”

Konaklama tesisleri paket servis yapamayacak
Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan bir diğer karar ise konaklama tesislerinin müşteri harici vatandaşlara yemek servisi ve dışarıya paket servisi yapmalarına kısıtlama getirdi. Alınan kararda ise şu bilgilere yer verildi, “Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilecekler. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmeyecek.  Bu yerlere yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması ve etkinliğinin artırılacak. Kimlik Bildirme Kanununun ek 2 nci maddesinde yer alan ‘Bu Kanunun 2 nci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar’ hükmü uyarınca konaklama yapan müşterilerin bildirildiği kolluk birimlerince yapılacak denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilecek. Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenecek. Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek. Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda; oy birliği ile karar verildi”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle