“Tedbirlerin Arttırılması Lazımdır”

“Tedbirlerin Arttırılması Lazımdır”

Aynı anda bir sağlıkçı olan eski Hıfzıssıhha Kurulu üyesi Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır salgını tedbirleri arttırmadan yenmenin pek de mümkün olamayacağını söyledi.

Ülkemizde olduğu gibi Yalova’da da ciddi şekilde artan vaka sayıları ile birlikte bir takım kısıtlamalar yeniden hayatımıza girmeye başladı. Ancak vatandaşlar da uzmanlar da bu kısıtlamaları yeterli bulmuyor. Pandemi ile mücadelede fikirlerini ortaya koyan Gelecek Partisi Yalova İl Başkanı Kürşat Emre Çandır da tedbirlerin arttırılması gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda bir sağlıkçı ve eski Hıfzıssıhha Kurulu üyesi olduğunu hatırlatan Çandır açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Salgın tam gaz gidiyor. Hep birlikte aşının bizlere ulaşmasını bekliyoruz. Ancak her geçen gün kayıplarımız artarak devam ediyor. Bu noktada alınacak tedbirlerin arttırılması şarttır. Kişisel ve toplumsal tedbirlerin arttırılması halinde, virüsün yayılımı azaltılabilir. Sert tedbirler şart olmuştur. Bu sebeple; Covit- 19 hastalarının, elektronik kelepçe ile evden çıkmayacak şekilde net eve bağlanmalıdır. Çin bu virüsü yendiyse, sert tedbirlerle yenmiştir. Büyük firmalar, evden çalışma sistemini benimsemeli, saha elemanlarının sayısı azaltılmalıdır. Bilim kurulu üyeleri, artık hükümetin aldığı ters kararlara karşı tepkisini göstermelidir. Bilim kurulunun aldığı kararlar harfiyen uygulanmalıdır. Banka, toplu taşıma araçları, AVM, market, asansör, pazaryeri gibi riskli alanlara girerken, N95 model veya, çift maske takarak girilmelidir. Piyasada hemen her yerde satılan 15 liralık maskelere derhal denetim getirilmelidir. Bu maskeler içinde, ultrasonik olmayan, geçirgenliği olan, ambalajı olmayan merdiven altı ürünlerin satışı kontrol altına alınmalıdır. Vatandaşlarımıza tavsiyem, bu tip maskeleri kullanmadan önce dezenfektan sprey ile nemlendirip, 10 dk beklettikten sonra kullanmaları ve çift maske kullanmaları yönünde olacaktır. Maske takmama cezaları 900 küsür liradan, 100 lira bandına düşürülmelidir. Birçok memur arkadaşımız, ceza yüksek olduğu için uygulama yapmıyor. Ceza düşürülmeli, tabiri câizse, acımasızca herkese uygulanmalıdır.

Burada Ziya Paşa’nın sevdiğim bir sözünü söylemeden de geçemeyeceğim. Ziya Paşa, ‘Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir’ der.  Eski bir Hıfzıssıhha Kurulu Üyesi olarak ifade edeyim ki; tedbirlerin arttırılması artık vâcip olmuştur”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle