“Taş Ocaklarını İstemiyoruz”


Yalova merkeze bağlı Güney köyünün civarında bulunan ve yenilerinin de açılmasının gündeme geldiği maden ocaklarına karşı halk eylem yaptı.

Güneyköy, Esadiye, Soğucak köylerinden gelen halka TEMA Yalova İl Örgütü de destek verdi. Yaklaşık 350 kişinin hazır bulunduğu eylemde bir önceki dönem Yalova Valisi olan Yusuf Erbay’a ait olan Mavi-Yeşil yol projesini protesto amacıyla, “Mavi burada yeşil nerede” sloganları atıldı.

Çevreciliğiyle tanınan Arif Ekim yapmış olduğu açıklamasında; “Burası sizin köyünüz, sizin yaşam alanınız. Buradaki her olumsuzluğun bedeli önce size ve çocuklarınıza daha sonra Yalova’nın bütününe yansıyacak. Bir olmak, el ele vermek lazım. Son yıllarda çevre konusuyla ilgili birçok mahkeme kararı alındı. Ancak bunlar uygulanmıyor. Ama bugün yaptığınız gibi sesinizi duyurmaya çalıştığınız zaman %70 -% 80 oranda sonuç alınıyor. Çocuğumuzdan yaşlılarımıza kadar sahip çıktığımız sürece bu davayı kazanacağız. Dedelerimiz nasıl burada savaşmış, düşmanı sokmamış bizler de savaşacağız. Tabiki de kan akıtmadan hakkımızı arayacağız” dedi.

Arif Ekim’den sonra bir açıklama yapan Güney Köyü muhtarı Alpay Tekin ise; “Burada şu anda 2 tane maden ocağı mevcut. Öğrendiğimiz bilgilere göre 22 tane daha başvuru varmış. Yalova’nın bir çok yerine maden ocağı kurulmak isteniyor. Maden ocağı adı altında kurulan bu yerlerde maalesef taş ocağı işletiliyor. Kum, mıcır, çakıl çıkarılıyor. İlgi yerlere dilekçelerimizi ulaştıracağız” dedi.

Çocuğundan yaşlısına kadar eyleme katılan köylüler, köyün hava aldığı üç bölgeye de maden ocaklarının kurulduğunu belirterek; “Artık toz soluyoruz. Köyde bu sorundan dolayı hastalıklar görülmeye başladı. Geleceğimiz tehlikede” dediler. Açıklamalardan sonra yürüyüşe geçen grup, burada bir madencilik şirketinin kamyonlarının geçtiği yolu kapattı ve ardından yöresel oyunlarını oynadıktan sonra dağıldı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle