Tarihi Su Kemerleri Gün Yüzüne Çıkıyor

02 Şubat 2023 08:32
Tarihi Su Kemerleri Gün Yüzüne Çıkıyor

Teşvikiye Belediyesi beldede bulunan ve Roma dönemine ait olan tarihi su kemerlerinin turizme kazandırılması amacıyla çalışma başlattı.

Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, ilk etapta kemerlerin 550 metrelik bölümünü temizleyip halkın ziyaretine açmayı planladıklarını söyledi.

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Beldesi’nde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu bilinen 13 kilometrelik tarihi su kemerleri Yalova Müze Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Teşvikiye Belediyesi tarafından başlatılan çalışma ile turizme kazandırılacak. 2006 yılında Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescili gerçekleşen kemerlerin 13 kilometre uzunluğunda olduğu, kanal, kemer ve dinlendirme havuzlarından oluştuğu biliniyor. Uzun yıllar boyunca toprak altında kalan ve yer yer çökmelerin yaşandığı antik sus sitemindeki kanallar 2 metre yüksekliğe ve 1 metre genişliğe sahip. Kanalların gün yüzüne çıkartılması için kazı çalışmalarına başlandığını ardından da restorasyon ve rölöve çalışmalarının start alacağını ifade eden Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, “Çalışmaları Yalova Müze Müdürlüğü, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve biz ortaklaşa yürütüyoruz. İmzaladığımız protokole bağlı olarak geçtiğimiz yıl çalışmalara başlamıştık. Çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl çalışmaların çok daha hızlı ilerleyeceğine çok daha hatırı sayılır bir yol kat edeceğimize inanıyorum. İlk etapta 550 metrelik bölümde kazı, restorasyon ve rölöve çalışmalarının bitirilmesi hedefleniyor. Burası turizme açıldığında sadece beldemiz, ilçemiz ve ilimiz açısından değil ülkemiz açısından da çok önemli turizm destinasyonlarından birisi olacak. Burasının tur programlarına alınması için de ileride görüşmeler yapacağız” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle