Tarihi Projenin Startı Verildi

27 Ekim 2022 10:20
Tarihi Projenin Startı Verildi

25 milyon 900 bin Euro’luk bedeli ile Yalova tarihinin en büyük altyapı yatırımı olacak olan Yalova içme suyu ishale hattı yenileme çalışması kullanılacak olan boruların Yalova’ya getirilmesi ile birlikte resmen start aldı.

Yalova’nın içmesuyu kayıp ve kaçağının önüne geçecek olan, bunun yanısıra daha sağlıklı bir ortamda suyun vatandaşlara ulaştırılmasına imkan tanıyacak olan Yalova içme suyu ishale hattı yenileme çalışması başladı. 70 kilometrelik bir hatta boruların silbaştan yenileneceği çalışmanın ihale bedeli ise 25 milyon 900 bin Euro. Bu bedel Yalova tarihine en büyük altyapı yatırımı olarak geçti. Yeni borular ise çalışmanın startının verileceği Gökçe Barajı havzasına getirildi. Bu çerçevede çalışmaların startının verildiği noktaya gelen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, AK Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, Yalova Belediye Başkan Yardımcıları Fatih Şahin ile Bahaddin Erbay ve Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir ihaleyi kazanan firma yetkilisinden bilgiler aldılar.

Hayata geçirilecek olan bu dev yatırımın Yalova açısından çok büyük bir önemi olduğunu dile getiren Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Yalova İçme Suyu İshale Hattı yenileme çalışmasının ihalesini 25 milyon 900 bin Euro ile en düşük teklifi veren firmaya vermiştik. Hatta kullanılacak olan yeni borular Yalova’ya getirildi çalışmalara bu ay itibarı ile başlanıyor. Barajdan, Altınova ve Çınarcık ilçemize kadar ara hatlarla birlikte toplamda 70 kilometrelik bir altyapı yenilemesi yapılacak. Sözleşmede projenin 2 yıl içerisinde tamamlanması hükmü var. Ama müteahhit firma 18 ayda teslim edeceğini söyledi. Bu proje tamamlandığında yaşadığımız yüzde 40 gibi önemli bir su kaçağının önüne geçmiş olacağız. Bu proje içerisinde mevcut su depolarına ek olarak 2 adet çok büyük su deposu daha yapılacak. Yalova’da yüksek yerlere su çıkmaması gibi bir sıkıntı var. Özellikle bu sorunu yaz aylarında ciddi şekilde hissediyoruz. Aslında sular kesilmiyor, ana ishale hattındaki kayıp ve kaçaklardan dolayı su yetmiyor. Mevcut ishale hattındaki boruların çapı 1 metre, yeni hatta kullanılacak boruların çapı ise 1 metre 40 santim. Yani yaklaşık yüzde 50 daha büyük borular kullanıyoruz. Proje kapsamında inşa edilecek 2 büyük su deposunu da daha da yüksekte yapacağımız için artık yüksek kesimlere su çıkmama sorununu tamamen ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle