“Sudan Sebepler” Resim Sergisi İlgi Gördü

04 Şubat 2023 11:32
“Sudan Sebepler” Resim Sergisi İlgi Gördü

Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğretim üyesi Orhan Erkal’ın “Sudan Sebepler” başlıklı kişisel resim sergisi İzmir Kadın Müzesi’nde açıldı.

Orhan Erkal, “Toplumun en önemli yapıtaşı olan kadınların refahı ve görünürlükleri o toplumun gelişmişliğine dair bir göstergedir” dedi.

Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Orhan Erkal’ın “Sudan Sebepler” başlıklı kişisel sergisinin açılışı Konak Belediyesi, İzmir Kadın Müzesinde gerçekleştirildi. Suluboya tekniğinin yoğun olarak kullanıldığı, yaşamın merkezi olan kadınları kendine konu alan Sergi sanat severlerden de ilgi gördü. Çalışmaları ve sergi hakkında bilgiler veren Yalova Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dr. Öğretim üyesi Orhan Erkal, “Dünya üzerindeki ilk toplumlarda dahi kadına büyük önem verilmiş. İlk ilah heykelcikleri dahi kadın bedeni baz alınarak yapılmıştır. Zamanla toplumlar ataerkil bir yapıya bürünmüş ve bu yapı içerisinde kadınlara belirli roller biçilmiştir. Fakat her daim güçlü ve dirayetli olan kadınlar; toplumun algısını değiştirerek büyük mücadeleler sonucu özgürlüklerini geri kazanmışlardır. Dünya çapında da 8 Mart günü kadınlara adanmıştır. Bu sergi, yaşamın merkezi olan kadınları kendine konu almaktadır. “Sudan Sebepler” suluboya tekniğinin yoğun olarak kullanıldığı, kadın portreleri, kadın bedeni ve hayvan imajlarını tuhaf biçimlerde bir araya getiren resimler aracılığıyla izleyicideki yerleşik kadın imgesini harekete geçirerek onu dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Çünkü kadın yaşamın kendisidir” dedi.

Kadının ön plana çıktığı ve açıldığı ilk günden itibaren sanatseverlerden ilgi gören sergi 10 Şubat 2023 tarihine kadar açık kalacak.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle