Şubat Celpleri Başladı

26 Ocak 2023 09:01
Şubat Celpleri Başladı

Yalova Askerlik Şubesi Başkanlığı Şubat 2023 celp ve sevk grubunda silahaltına alınacak yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er yükümlülere ilişkin duyuruda bulundu.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Şubat 2023 grubunda yedek subay, yedek astsubay adayları erbaş er sevke tabi tutulacak yükümlülerin sevk tarihleri birinci grup için 02 Şubat 2023, ikinci grup için 02 Mart 2023, üçüncü grup için ise 06 Nisan 2023 tarihinin belirlendiği kaydedildi.

Yalova il ve ilçelerine kayıtlı yükümlülerin, sınıf ve eğitim merkezlerini gösteren listelerinin askerlik şubesi ilan levhasına asıldığı bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: Şubat 2023 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmet tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır. Şubat 2023 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin. 30 Kasım 2022 (dâhil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmet tercihi ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine Müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamalarını yaptırdıkları halde askerlik hizmet tercihi ile celp tercihini yapmayanlar, ertelemesi sona erenler ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, mevcut bilgilerine göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak sınıflandırma işlemine tabi tutulacaktır.

31.12.2020 (dâhil) öncesinde yoklama işlemlerini yaptırdıkları halde çeşitli nedenlerle ertelenenlerden, 30.11.2022 (dahil) tarihine kadar ertelemesi sona erenlerin yeniden yoklama ve askerlik hizmet tercihi ile celp tercihi ile celp yaptırmaları gerekmektedir. (Daha önceki sınıflandırma dönemlerinden haklarında sınıflandırma işlemi yapılarak ertelenenler hariç)

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 25 Ocak 2023 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden, tabi oldukları celp ve sevk döneminde 7179 sayılı kanunda belirtilen mazeretleri olmaksızın bakaya kalanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dâhil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir.
Yükümlülük sevk belgesini sevk tarihinin 10 gün öncesinden itibaren e-Devletten veya askerlik şubesinden alabileceklerdir.
Yükümlülere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kart ile PTTMatik’lerden alabileceklerdir.
Yükümlüler askerlik hizmetleri süresince kullanmak üzere banka kartları bulunmuyorsa bir banka şubesine başvurarak hesap açtırabilecek ve banka kartı temin edebileceklerdir.
Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
7179 sayılı askere alma kanunun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
Yükümlüler bu duyuru metnine https://msb.gov.tr/Askerealma internet adresinden ve TRT Teleteksten ulaşabileceklerdir.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle