Subaşı Kalıcı Konutlardan Mektup Var


Subaşı kalıcı konut sakinleri sitemize gönderdiği mektupta sorunlarını dile getirerek, bu sorunlarına çözüm bulunmasını istediler. Denizgören ve Altınkent mahalleleri adına yapılan açıklama şöyle” 300

Subaşı kalıcı konut sakinleri sitemize gönderdiği mektupta sorunlarını dile getirerek, bu sorunlarına çözüm bulunmasını istediler.

Denizgören ve Altınkent mahalleleri adına yapılan açıklama şöyle ”3000 konuttan 2000 konutu dolduran (Subaşı belediyesi Temmuz 2006 faturalarına göre) 6000 kişiyi yok mu sayıyorsunuz? Konutlara gelip yerleşmek suç mu? 2001 in Haziranından bu güne kadar hangi yetkili derdimizi sordu, sorunlarımıza sözüm aradı? Hala mahalle muhtarımızı bile seçemedik. “Şu okullar olmasaydı ne kolay yönetirdim M.E.B yi” diyen bakan gibi şimdi de şu insanlar olmasa ne kolay yönetirdim şu memleketi diyenler var herhalde. Çünkü 2003 ün sonunda Subaşı kalıcı konutlarında yaşayan insanların çabaları ve zamanın yetkilileri tarafından da uygun bulunarak konutlar yönetimince temin edilen prefabrik binada faaliyete geçirilmiş olan sağlık ocağı; konutlarda oturanların sağlık sorunlarını büyük bir ölçüde çözmüştü. Sağlık müdürlüğümüzden defalarca gelinerek yapılan denetlemelerde, sağlık ocağımızın diğer sağlık ocaklarından daha fazla poliklinik muayenesi yapıldığı tespitiyle birlikte daha fazla personel verilmiş ve yenileme çalışmaları yapılmıştı. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali. Günlük hasta sayısı 40 civarında olan Geyikdere, Ahmediye hatta subaşı merkezinin konutlara yakın bölümünün de hizmet aldığı (çünkü konutlarda eczane mevcut) 7000-8000 kişiye hizmet veren kuruma yeni bir bina yapılması beklenirken neden kapatıldı?

Prefabrik binanın yeri bayındırlık tarafından satıldığı bahanesiyle sağlık ocağımızı kapatanlara soruyoruz; koskoca konutlar arazisinde sağlık ocağı için yer mi yok? Var, konutlar yapılırken planlanmış, 3 yer ayrılmış. Aralarındaki mesafe ise (sağlık müdürlüğünün dediği gibi 1,5 km mesafede sağlık ocağı açılmaz) 500 ila 1000 metre arasında. Çünkü sağlık ocakları mesafeye göre değil, nüfusa göre açılır. Prfabrik binayı taşıyalım dedik, doktor istifa etti, doktor yok dediler. Böylece karşımıza hep bahane ile çıktılar. Peki Subaşı kalıcı konutlarında oturanların sağlığı ne olacak. Burada insanların yaşadığından, konutların varlığından, 3 ayrı noktada sağlık ocağı yeri ayrıldığından ne bakanlığın, ne sağlık müdürlüğünün ve nede diğer yetkililerin haberi olduğunu zannetmiyoruz. Bu saydıklarımıza Milli eğitim bakanlığını eklemiyoruz. Çünkü 975 kişilik okulumuz daha 2002 yılında yapıldı. Şu anda 510 öğrenciye hizmet vermektedir.

Diğer okullara giden öğrencilerimizi de düşündüğümüzde 700-750 öğrenci çıkaran (6-18 yaş grubundan) bir yerleşim yerinin nüfusu nasıl oluyor da bir sağlık ocağının açılmasına yetmiyor anlamıyoruz. 01 Ocak - 31 Mayıs 2006 tarihlerinde Altınova bölgesinde Altınova’da 10500, Tavşanlı’da 3200, Kaytazdere’de 2850, Fevziye’de 151, Subaşı’nda 2350 ve kalıcı konutlar’da 3132 hastaya bakılmıştır. Ayrıca kalıcı konutlar sağlık ocağında 470 enjeksiyon, 177 laboratuar, 100 pansuman, yapılmış ve 35 bebeğe aylık açıları yapılmıştır. Ayrıca sağlık birimleri arasındaki mesafe ne zamandan beri aranıyor?Yalova merkez de 1 hastahane, 1 semt polikliniği, 6 sağlık ocağı ve birçok özel sağlık merkezi var. Hiç birisinin diğerleri ile arasında 1 km falan yok. Doktor başında düşen hasta sayısının 5000 i geçmesi mümkün bile değil. Suçumuz ne? Bizler Türk vatandaşı değilmiyiz? Bu konutlar niçin yapıldı? Boş kalması için mi? Amaç nedir anlayamadık, anlayamıyoruz. Anlayan varsa cevaplasın!”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle