“Su Kesintisi Olmaz”

12 Ocak 2023 10:44
“Su Kesintisi Olmaz”

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk barajda su seviyesinin yüzde 20’lere gerilemesine rağmen ek tedbirlerin devreye sokulduğunu dolayısıyla ilde her hangi bir su sıkıntısı ya da kesintisinin söz konusu olmayacağını söyledi.

Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ilin en önemli gündem maddesi haline dönüşen Gökçe Barajı’ndaki su seviyesinin yüzde 20’lere gerilemesi konusunda kamuoyunu bilgilendirdi. Barajdaki su seviyesinin yüzde 20’lere düştüğünü ancak Kurtköy Derivasyonu ve derin deşarj kuyularından baraja su takviyesi yapılmaya başlandığını ifade etti. Barajın su seviyesinin daha altlara düşeceğine inanmadığını dile getiren Tutuk endişe edilecek bir durum olmadığını söyledi. İlde en fazla merak edilen konu olan “su kesintisi yaşanır mı” sorusuna da cevap veren Tutuk, “Mevcut suyu düşünün arkadaşlar, 5 milyon metreküp. Eğer hiç su gelmezse, derelerimizden de su gelmezse, Kurtköy'deki 2 dere ve yeni mahallenin derelerinden su gelmezse 30 gün. Onun için ben inanıyorum ki, barajımızda çok rahat bu susuzluk dönemini geçireceğiz. Herhangi bir su kesintisi yapma ihtiyacı duymayacağız. Şu anda barajımızda seviye düşmüyor. Evet yüzde 20'ye düştük ama yüzde 10'a düşmez kolay kolay. Ayı bir çıkartalım Allah'ın izniyle ben inanıyorum ki, mart ayında kapaklarını açacağız” dedi.

Yalova’da yapılması için düğmeye basılan ve Gökçe 2 barajı olarak da adlandırılan Çağlayan Barajı ile ilgili bilgiler de veren Tutuk, “Yeni baraj 5 yıllık yatırım programına aldırdık. Tarım Bakanımız Yalova'ya geldiğinde talimatları verdi. Oranın zemin etütleri, altyapısı tamamlandıktan sonra 5 yıl içinde Gökçe 2 Barajı'mız da devreye girecek. Yaklaşık 60-70 milyon metreküplük kapasite bize 50 yıl yeter” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle