Sokaklar Hafta Sonu Boş Kalacak

Sokaklar Hafta Sonu Boş Kalacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan korona virüs tedbirleri kapsamındaki yeni kısıtlamalar kapsamında Hafta sonları tüm gün, hafta içinde ise gece 21:00 ile sabah 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Ayrıca 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlara da toplu taşıma araçlarını kullanma yasağı getirildi.

Gerçekleşen kabine toplantısından beklendiği gibi yeni kısıtlamalar çıktı. Daha önceden de tahmin edildiği üzere hafta sonlarında tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yeni kısıtlamaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat açıkladı. İşte hayatımızda yer alacak olan yeni kısıtlamalar;

Hafta sonları cuma akşamı 21.00'den pazartesi sabahı saat 5'e kadar kesintisiz devam edecek. Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak. Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonları cuma akşamı 21'den pazartesi sabahı 5'e kadar kesintisiz devam edecek. Üretim tedarik lojistik sağlık tarım orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu kapsamın dışında olacak. Yine market kasap gibi işletmeler ile eve paket servisi verecek yerler hafta sonu kısıtlamasının dışında tutulacak. Restoranlar paket servisi dışında hizmet veremeyecek. 65 yaş üstü 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Anasınıfı ve benzeri eğitim sınıfı faaliyetlerine ara verilecektir. Evlerde mevlüt, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacak. Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecek. Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecektir.

AVM girişte HES kod uygulamasına geçilecek. Kalabalık caddeler ile meydana girebilecek kişi sayısı Umimi Hıfzısıhha Kurulu ile sınırlandırılabilecek. 50 kişiden fazla olan işyerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.

Anaokulları da yüz yüze eğitime geçti
Öte yandan Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplanan Yalova İl Hıfzıssıhha Kurulu da Yalova genelinde uygulanacak olan yeni korona tedbirlerini açıkladı. İlde yüzüyüze eğitime devam edeceği belirtilen ilköğretim başlangıç sınıfları ve anaokulları da yeni bir kararla yüz yüze eğitime geçti. Vali Erol imzası ile kamuoyuna duyurulan yeni kararda ise şu detaylar yer aldı; “Salgının seyri göz önüne alınarak; ilimiz genelindeki resmi anaokulları ve ana sınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim öğretim faaliyetlerinin 01.12.2020-04.01.2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmesine, Alınan tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar alındı”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle