“Siz Yalova’ya Hizmete Hayır Dediniz”

03 Haziran 2022 10:48
“Siz Yalova’ya Hizmete Hayır Dediniz”

Yalova Belediyesi müdürlükleri için istenen 61 milyon 800 bin TL’lik ek bütçe talebine CHP grubunun hayır oyu kullanması meclisi gerdi. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Siz hizmete hayır dediniz" diye konuştu.

Yalova Belediye Meclisi Haziran ayı olağan toplantısının 2. Oturumunda ek bütçe gerginliği yaşandı. Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülerek meclise getirilen Yalova Belediyesi Müdürlüklerine 61 milyon 800 bin TL’lik ek bütçe talebi oylamaya sunuldu. AK Partili meclis üyeleri bu karara, “Evet” oyu verirken, CHP’li meclis üyeleri ise, “Hayır” oyu kullandılar. Oylama sonrasında söz alan Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk ise CHP’li meclis üyelerine tepki göstererek, “Bunu da söylemeden geçemeyeceğim. Siz bu bütçe talebine hayır diyerek, park, bahçe yapmayın, yolları açmayın, Yalova’ya hizmet etmeyin dediniz. Sizleri tekrardan tebrik ediyorum” dedi.

Bunun üzerine CHP’li Belediye Meclis üyesi Cevdet Bekler ise Tutuk’a, “Aynı sizin yaptığınız gibi” diyerek cevap verdi.

“Altında kalırsınız”
Bunun üzerine bir kez daha söz alan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, “Geriye dönük mali işleri açmayın çünkü bu konuda ağır konuşurum. Zira siz bize mali işlerle ilgili akıl vermeyin. 281 icra dosyası ile belediye mali işlerden dolayı el değiştirdi. Oralara gitmeyin ezilirsiniz” diye konuştu.

Bütçenin kaynağı hakkında meclise bilgi verildi
Ek bütçe ile ilgili söz alan Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin ise bütçenin kaynağı ile ilgili meclis üyelerine bilgi verdi. Bu bütçe hazırlanırken meclisin oy birliği ile 7.7 milyon TL’lik bir arsanın satıldığını ifade eden Şahin, “Biz arsa satışının yetkisini burada oy birliği ile almıştık. Belediye Meclisi encümen salonunda belediye menfaati korunarak 7.7 milyon liraya bir arsanın satışını gerçekleştirdik. Bunu da haciz, icra gibi yöntemlerimiz de yok. Biz bir malımız varsa ihaleye çıkarız. Gelir yarışır ve alırlar. Bu bütçe nereden geldi. Bütçeyi Yalova Üniversitesi MYO Safran yerleşkesinde yüzde 64 ya da 68’lik bir hisseye sahibiz. Oradaki taşınmaz haklarımızı vergi borcumuza karşılık hazineye devri ile gerçekleştirdik. Yalova Üniversitesi’nin elinden bina almıyoruz. Burada belediye menfaatine olan bir iş yaptık. Üniversite, belediye mülkiyetinde değil kamu arazisi üzerinde faaliyetlerine devam etmek üzere üniversitemiz eğitim hayatını sürdürecek. Biz sadece borcumuzdan düşmek üzere ve Yalova Üniversitesi’nin hizmetine devam etme şartıyla bu malı elden çıkardık. Oradan yaklaşık 35 milyon TL bir mahsuplaşma var. Yıllardır süregelen Samanlı köyünün elinden arsaları alma derecesine giden bir su problemi vardı. O arsalar satılıyordu. Biz Sosyal Bilimler Lisesinin Samanlı Köyü tüzel kişiliğine ait olduğunu öğrendik. Muhtarla, ihtiyar heyeti ve köylülerimizle görüştük. 18 Milyon TL Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi’ni de takas yöntemi ile mahsuplaşma ile vergi borcundan düştük. Geçen hafta da 7.7 milyon TL’ye göreve geldiğimizden beri ilk defa arsa sattık. Buradan gelen yaklaşık 58 milyon 500 bin TL’lik bütçe ön açmasıyla bu 61 milyon 800 bin  liralık ek bütçeyi meclise getirdik” dedi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle