Şeffaf Meclis Teklifine “Ret”

Şeffaf Meclis Teklifine “Ret”

CHP Çiftlikköy Belediye Meclis Üyesi Savaş Kaşıkçı, belediye meclisi toplantılarının internet üzerinden canlı yayınlanması için önerge verdi. Kaşıkçı’nın önergesi ‘teknik yetersizlik’ nedeniyle Ak Parti grubunun oylarıyla reddedildi.

Çiftlikköy Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısını yaptı. Toplantıda CHP Çiftlikköy Belediye Meclis Üyesi Savaş Kaşıkçı, meclis toplantılarının internet üzerinden canlı yayınlanması için önerge verdi. Gündeme alınan önerge hakkında konuşan Kaşıkçı, “5393 sayılı belediye kanununun 20. Maddesi 5. Bendi “Meclis toplantıları halka açıktır” demektedir. Ancak belediye meclis toplantı salonu kapasitesi bu konuda yeterli değildir. Çiftlikköy halkımızın belediye meclis toplantılarını ve aldığımız kararları daha hızlı takip etmeleri ve bilgi edinmeleri şeffaflık adına son derece önemlidir. Bu nedenle belediye meclis toplantılarımızın sosyal medya ve belediyemizin internet sitesi üzerinden canlı olarak yayınlanmasını talep ediyorum” dedi.

Kaşıkçı’nın önerisi Ak Parti grubu tarafından “teknik altyapının yeterli olmaması” nedeniyle oy çokluğuyla reddedildi.

Önergenin reddedilmesine şaşırmadığını dile getiren Savaş Kaşıkçı, şöyle konuştu: “İstanbul’daki meclis toplantıları belediye tarafından canlı yayınlanıyor ve yaklaşık 3,5 milyon kişi canlı bir şekilde izliyor. Bu halkımızın şeffaflığa büyük ilgisi olduğunun bir göstergesi. Günümüz teknolojisinde bunun altyapısını yapmak son derece basit ve yüksek bedelli olmayan bir iş. Cep telefonu kullanabilen herkesin sosyal medya üzerinden canlı yayın yapabildiği bir çağda Çiftlikköy Belediyesi’nin bunu sağlayamaması son derece mantık dışı. Ancak gerçek gerekçenin bu olmadığını biliyoruz. Mecliste ne konuşuluyor, ne kararlar alınıyor bunun bilinmesini pek istemiyorlar. Vatandaşlarımız seçtikleri meclis üyelerinin neler yaptığını rahat bir şekilde takip edebilmeli. En kısa sürede gerekli altyapının hazırlanıp meclis görüşmelerinin canlı yayınlanmasını talep ediyoruz”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle