Rektör Cebeci’nin Kitabı Raflarda Yerini Aldı

25 Eylül 2021 13:03
Rektör Cebeci’nin Kitabı Raflarda Yerini Aldı

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin, “Dini Hizmetlerinde Rehberlik ve İletişim” adlı kitabı raflarda yerini aldı.

Eğitim çalışmalarına yazdığı kitaplarla da destek veren Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’nin, “Dini Hizmetlerinde Rehberlik ve İletişim” adlı kitabı Bilay Yayınları tarafından basılarak kitapevlerinin raflarında yerlerini aldı. Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ise kitabını sosyal medya hesabı üzerinden, “Dini Hizmetlerinde Rehberlik ve İletişim adlı kitabımızın yeni baskısı okuyucuya sunuldu. İstifadeye medar olması dileğiyle...” sözleri ile duyurdu.

240 sayfadan oluşan kitapla ilgili olarak baskıyı yapan Bilay yayınlarının yaptığı açıklamda ise şu detaylara yer verildi; “Rehberlik, bireyin doğruyu bulması, yeni durumlara uyum sağlaması, sıkıntılarından sıyrılıp rahatlaması, tercihte bulunup karar oluşturması için ihtiyaç duyduğu yardımın ve desteğin verilmesi eylemidir. Ancak verilen yardım ve desteğin rastgele değil, duyulan ihtiyaca tatminkâr bir cevap oluşturmayı sağlayacak şekilde anlamlı, düzenli, bilinçli ve sistematik olarak yapılması gerekir. Rehberlik hizmeti; öğüt verme, karar dikte etme, talimat verme, kişiyi yönetme ve sınırlama işi değildir. Rehberliğe ihtiyaç duyan kişinin vereceği kararı, gideceği yolu, yapacağı işleri rehberlik yapan kişi tayin edip buyurmaz. Rehberlik yardımı alan kişinin karar verme ve tercihte bulunma özgürlüğü esastır.

İletişim kavramı, insan insana iletişim ve kitle iletişimi olmak üzere birbirinden farklı iki alanda kullanılmaktadır. Kitle iletişimi, sesli, görüntülü ve yazılı yayın araçlarıyla yürütülen çalışmaları kapsarken insan insana veya bireysel iletişim insanların birbirleriyle yüz yüze gelmek suretiyle veya uzaktan bire bir kurdukları iletişimleri ifade etmektedir. Bu çalışmada kitle iletişimine girmeden sadece yüz yüze iletişimin din hizmetlerindeki anlamı, önemi ve nasıl kullanılacağı üzerinde durulacaktır. Konunun uzmanları tarafından farklı şekillerde tarif edilmiş olmakla birlikte hemen bütün tanımlar, iletişimin insanlar arasında bilgi, duygu ve düşüncelerin paylaşılması süreci olduğunu ifade etmektedir. İletişim hayatta çok geniş bir alanı ilgilendirdiği için tanımlardaki farklılıklar, kullanım alanları ve iletişim anlayışındaki gelişmelerle ilgilidir”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle