Pirinç Tanesi Üzerine Ayetel Kürsi Ve İncil’den Dualar Yazıyor

16 Nisan 2019 10:24
Pirinç Tanesi Üzerine Ayetel Kürsi Ve İncil’den Dualar Yazıyor

Sanatçı Kaya Akköprülü dünyada bir ilke imza atarak Kuran’ı Kerim ve İncil’den duaları yemeklik pirinç tanesine mikroskop ortamında yazmayı başardı.

Bununla da kalmayan sanatçı bu çalışmanın hem Türkiye’de hem de Amerika’da patentini aldı. 

Çoğumuzun tutmakta bile zorlandığı bir pirinç tanesinin üzerinde Kuran’ı Kerim ve İncil’den dualar yazdığını gören vatandaşlar hayretlerini gizleyemediler. Yalova’da ki bir etkinliğe katılan Sanatçı Kaya Akköprülü dünyada bir ilk olan pilavlık pirinç üzerine mikroskop altında yapılan çalışmayla yazılan Ayetel Kürsi’yi ziyaretçilerle paylaştı. Mikroskop altında pirincin üzerinde yazan ayeti görenler gözlerine inanamadılar. Neredeyse çıplak gözle görmenin mümkün olmadığı çalışmanın tekniğini 6 yılda 30 bin deneme ile geliştirildiğini belirten sanatçı Kaya Akköprülü, “Daha önceki yıllarda pirinç tanesi üzerine isim yazılırdı. Böyle bir ürün vardı. O dönemde bende bu yönde çalıştım. Ama sonrasında bunun nasıl ilerletirim diye araştırma yapmaya başladım. Bilimsel bir çalışmadır. 6 yıl süren ve 30 bin denemeden sonra Ayetel Kürsi’yi yazmayı başardım. Bunun Türkiye’deki patentini de aldım. Normalde matbaanın kağıda basamayacağı alana Ayetel Kürsi’yi yazdık. Ayetin ince çizgileri 5 mikron kalınlığında dijital teknolojiler ve matbaalar o ebatta istenen çözünürlüğe inemiyorlar. Bunu pirinç üzerine yazmaya başladıktan sonra da takı haline dönüştürdük. Biz bu çalışmayı dua ile de sınırlı bırakmayarak kişisel sembol ve resimlere kadar ilerlettik. Bunları da artık mikroskop altında süren çalışmalarla yapıyoruz. Günde 10-12 adet üretebiliyorum. Bunu görenler genellikle inanamıyorlar. Mikroskoptan baktıklarında bir hile sanıp gözlerine dahi inanmıyorlar. İnceleyip bizimde verdiğimiz bilgilerle baktıklarında kanaat getiriyorlar. Zaten kolyelerin yanında bir mercekte veriyoruz oradan da inceleme imkanı buluyorlar” dedi.

Amerika’dan tescil aldı
Pirinç tanesine İncil’den bir dua ve Hz. İsa ile Hz. Meryem’in resimlerini de işleyen sanatçı Amerika’ya yaptığı patent başvurusundan da olumlu sonuç almayı başardı. 6 aylık bir incelemeye tabi tutulduğunu belirten Akköprülü, “İncil’den de bazı duaları yazmayı başardık. Amerika’dan da patent aldık. 6 ay boyunca dünyada başka yapan var mı diye araştırma yaptılar. İncil’den çok popüler bir duaları var. Onu yazdık, Hz. İsa ve Hz. Meryem resimlerini de yapıp Amerika’ya gönderdik. İncelemeler sonrasında da patent verildi. Dünya’da da ilk olduğumuz bu anlamda tescillendi. Diyanet İşleri Başkanlığına da Türkiye’de Caizdir Belgesi almak için başvurmayı düşünüyorum. Ama İstanbul’da açtığımız fuarlarda İstanbul Müftüsü dahil bir çok insan gelip mikroskoplarla görüyor ve elimi sıkıp gidiyor” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

dilek dursunoğlu

16 Eylül 2023 12:00
Kaya Bey Merhabalar İstanbul Kadıköy Kız Lisesindeki kermesten sizin kolyelerinizden almıştık. İsteyenler oluyor tekrar nereden sipariş verebiliyorum. İnstagram hesabınızı bulamadım..