Özel Yalova Hastanesi'nde Organ Nakli

Özel Yalova Hastanesi'nde Organ Nakli

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi bir ilke imza atarak Yalova'da ilk kez bir özel hastanede organ nakli işlemini gerçekleştirdi.

Hayatını kaybeden bir hasta tarafından bağışlanan organlar başarılı bir operasyonla alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Geçirdiği iş kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesi organların bağışlanmasını kabul etti.8 Aralık 2014 tarihinde geçirdiği iş kazası sonrası Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Yoğun Bakım ünitesine yatırılan 43 yaşındaki hastanın, beyin ölümü gerçekleşti. Hastanın ailesi organ ihtiyacı olan başka hastalara hayat vermek için organ bağışını kabul ettiler.

Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Ercan Tutal organ bağışı süreci hakkında açıklamalarda bulundu.''Yalova İl Sağlık Müdürlüğü Organ Nakil Koordinasyon merkezi ile irtibata geçildi.Merhumdan alınan kan numuneleri Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine götürülerek organ bağışı için uygunluk alındı.Sağlık Bakanlığı'nın yönlendirmesine göre organların farklı illere transferleri için çalışmalar başladı.Kalp nakli için İzmir'den gelecek ekibi karşılamak üzere araç ve ambulansımız Hava Meydan Komutanlığı'na gönderildi.Kalp nakli için zamanla yarışıldı.Organ nakil işleminin koordinasyonu için gece boyunca Hastanemiz ve Yalova İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri hazır bulundu. İlk olarak Bursa ekibi,karaciğer ve böbrekler ,İzmir ekibi kalp nakli için hastanemize geldi. Tüm gece süren operasyonda Özel Yalova Hastanesi tüm ameliyathane ekibi ve gelen ekipler saatler süren operasyonu başarılı bir şekilde tamamladılar''dedi.
Sözlerine devan eden Başhekim Ercan Tutal,''Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi'nde kayıtlı 21 bin 629 kişi böbrek, 3 bin 798 kişi kornea, 2 bin 134 kişi karaciğer, 506 hasta kalp olmak üzere yaklaşık 28 bin 500 kişi nakil bekliyor.Özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybediyorlar. Bu nedenle organ bağışı için aileyi ikna eden Yoğun Bakım sorumlumuz, Anestezi Uzmanı Dr. Ali Murat Güler 'e şahsım ve hastane yönetimi adına çok teşekkür ediyoruz''dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle