“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın”

Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” adlı uygulama kapsamında Yalova’da da il protokolü, engelliler ve vatandaşların katıldığı eylem gerçekleştirildi. 

İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde 12.00-13.30 saatleri arasında gerçekleştirilen eylemin Yalova ayağı yoğun bir katılıma sahne oldu.  Eyleme Yalova Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Yalova Emniyet Müdürü Hakan Fındık, Yalova Jandarma Alay Komutanı Ali Gemalmaz, engelli dernekleri ve vatandaşlar da katıldı. Yayaların yaya geçidine çıkması ile birlikte seyir halinde olan araçlar durarak yayalara geçiş önceliği tanıdılar. Konuyla ilgili bilgi veren Yalova Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, “Tüm Türkiye’de hayata geçen bir uygulama. Yalova’da da duyarlı bir sürücü kitlesi var. Bizde bu uygulamaya devam edeceğiz.  Bizim ilimizdeki ölümlü trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu yayalara öncelik verilmemesinden kaynaklanıyor. O nedenle bu proje ilimize çok uygun proje” dedi.

Uygulamayı vatandaşlar da yerinde bulduklarını dile getirerek, “Biz araçların yayalara yol vermemesinden mustariptik. Bu uygulama çok iyi oldu. Bunu herkesin ama en çok da şoförlerimizin öğrenmesi gerekiyor” dediler.

Eylem kapsamında protokol mensupları da yayalarla birlikte yaya geçidini kullanarak karşıdan karşıya geçerek sürücülerde farkındalık oluşturmaya çalıştılar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle