Okul Kıyafetlerinin Fiyatları Yüzde 100 Arttı

05 Ağustos 2022 09:36
Okul Kıyafetlerinin Fiyatları Yüzde 100 Arttı

Yalova’da Eylül ayında açılacak olan 2022/2023 eğitim ve öğretim yılı öncesinde İlkokul yaz okulları ve Ortaokul 8. Sınıfların ders başı yapması ile birlikte velileri de okul forması alma telaşı sardı.

Ancak forma fiyatlarındaki yüzde 100’ü bulan artış, forma alacak velileri kara kara düşündürüyor.

2022/2023 Eğitim ve Öğretim Yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak. Ancak öncesinde İlkokullarda Yaz Okullarına katılan öğrenciler ve Ortaokullarda ise 8. Sınıflar ders başı yaptılar. Hal böyle olunca velileri okul kıyafetlerini alma telaşı sardı. Ancak okul kıyafetlerine geçen yıla oranla bu yıl yüzde 100 zam yapıldığını gören veliler ise kelimenin tam anlamıyla ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Geçen yıl ortalama 300-350 TL arasında bir fiyata malolan okul kıyafetleri için bu yıl toplamda 600-690 TL civarında bir parayı gözden çıkartmanız gerekiyor. Okul kıyafeti satışı yapan işletmelerde kısa kollu tişört 110 TL’den, uzun kollu tişört 130, sweet 200 TL ve sweet tunik ise 250 TL’den satılıyor.
Fiyatları gören veliler duruma tepki göstererek, “Ne yapacağımızı şaşırdık. Bugün 3-4 çocuğu olan bir ailenin sadece okul kıyafeti maliyeti neredeyse 3 bin TL’yi buluyor. Asgari ücretli bir vatandaş bunun altından nasıl kalkar merak ediyoruz” dediler.

İşletmeciler de en az vatandaş kadar artan fiyatlardan şikayet ederek, “Bizler de geçen yıl aldığımız kıyafetleri toptancılardan yüzde 100 pahalıya aldık. Hatta bazı ürünlerde artış yüzde 100’nde üzerine çıkıyor ama biz onu fiyata yansıtmayıp karımızdan kısıyoruz. Eylül ayında okul kıyafetlerine bir zam daha geleceği belirtiliyor. O nedenle vatandaşlarımızı ellerini çabuk tutmaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştular.

Okul kıyafetlerinde her hangi bir sıkıntı yaşanmayacağını her okulun formasını fazlasıyla hazır bulundurduklarını dile getiren işletmeciler, “Bütün okulların formalarını yeterince raflarımıza koyduk. Biz kimsenin okul kıyafeti sıkıntısı yaşayacağını düşünmüyoruz. Ancak sıkıntı ebatlarda yaşanabilir. O nedenle veliler okul kıyafetlerini erkenden alırsalar her boyda kıyafeti rahatlıkla bulurlar” diye konuştular.   

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle