“Öğretmen Her Şey Değil, Her Şeye Açılan Kapı Olmalıdır”

24 Kasım 2022 08:49
“Öğretmen Her Şey Değil, Her Şeye Açılan Kapı Olmalıdır”

Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Akmeşe mesajında, “Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalıdır” dedi.

Öğretmenler Günü nedeni ile bir mesaj yayınlayan Yalova Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Akmeşe öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı. Öğretmenin geleceğe imza atan kişi olduğunu da ifade eden Akmeşe mesajında şu sözlere yer verdi, “Geçmişle gelecek arasında köprü vazifesini üstlenen, nesillerin emanet edildiği, geleceğimizin mimarı, Cumhuriyetimizin fedakâr evlatları, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım...Cumhuriyetimizin Kurucusu, ülkemizin bütün öğretmenlerinin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin ve Atatürk’e Başöğretmen unvanının verilmesinin 94. yılı nedeniyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 41. yılını kutladığımız ‘Öğretmenler Günü’ münasebetiyle bütün öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü en içten duygularımla kutluyor, hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Bilgeliğin, gelecek nesillere ufukları açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, çağdaşlığın, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevmenin, saymanın, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin, bir şeyler beklemeden vermenin, beni düşünen var mı acaba diye öğrencisini rüyasında görecek kadar düşünmenin, bir harf, bir sayı öğrenildiğini görünce sevinçten uçmanın, öğrencisini iyi yerlerde görünce kıskanmamanın ve onunla gurur duymanın, kısaca; öğrenmenin, öğretmenin, geçmişin, geleceğin imzasıdır öğretmen. Bir eğitimcinin dediği gibi, ‘Çocuk boş bir levhadır, üzerine neyi yazarsanız onu okursunuz’  Bu sözler de açıklıyor ki; öğretmenler insanlığın en önemli unsurlarıdır. Bu yüzdendir ki, öğretmenlik peygamberlik mesleğidir diye anılır olmuştur. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk de ‘Dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer unsurlarıdır. Öğretmenler her vesileden istifade ederek halka koşmalı, halkla beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır. Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe ve gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir. Bu iki ordunun her ikisi de hayatidir. Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür’ buyurmuş, hayatı boyunca öğretmenlere en yüce değeri veren başöğretmenimiz, öğretmen olarak anılmaktan gurur duymuştur. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalıdır. Şairlerin gönlündeki sevdalı şiir, rüzgârın önündeki türkü, bebeklerin kulağındaki ninni, bayraktaki ay yıldız, üstümüze doğan güneş, karanlıkta parlayan yıldızdır Öğretmen.

Hz. Ali ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’, Sokrates ‘Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez, çünkü onun eseri her şeydir’, Diyojen de ‘Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum’ demiştir”

 

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle