MHP Tarımı 2 Proje İle Canlandıracak

07 Kasım 2022 09:07
MHP Tarımı 2 Proje İle Canlandıracak

MHP Yalova İl Başkanı Namık Öz, ilde tarımın canlandırılması ve çiftçilerin desteklenmesi adına 2 projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını söyledi. Projeler kapsamında köyler tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönledirilirken, üretimde ihtiyaç duyulan enerji ise güneşten karşılanacak.

MHP Yalova İl Teşkilatı hayatın her alanında insanlara dokunmayı sürdürüyor. Bu çerçevede köylerde çiftçilikle uğraşan vatandaşlara yönelik 2 proje yapan MHP, bunları hayata geçirmek için düğmeye bastı. Konuyla ilgili bilgiler veren MHP Yalova İl Başkanı Namık Öz, köylerde boş durumdaki devlet arazilerinin kullanılacağını dile getirdi.

Köyler Tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi olacak
Yapılan yasal düzenlene ile orman vasfını kaybetmiş arazilerin orman köylülerinin ve çiftçilerin kullanımına açıldığını ifade eden Öz, “MHP olarak Tıbbi ve Aromatik Bitkiler alanında bir proje ürettik. Altınova ilçemizi de bu anlamda pilot bölge olarak belirledik. Ardından diğer ilçelerimizde de bu projeyi yaygınlaştıracağız. Orman vasfını kaybetmiş araziler tıbbi ve aromatik bitki üretimlerinde kullanılmak üzere cüzi fiyatlarla orman köylülerine kiralanıyor. Ayrıca devletimiz bu bitkilerin üretimi için çiftçilerimize maddi destekler de sağlıyor. Buradan yola çıkarak köylerimizde vatandaşlarımızın tıbbi ve aromatik bitki üretimine başlamaları için altyapı çalışmaları yürütüyoruz. Vatandaşlarımızı bu anlamda da kooperatifleşmeye teşvik ediyoruz” dedi.

Temiz enerji kullanılacak
Namık Öz tarımsal üretimde en büyük giderlerin başını ise enerjinin çektiğini ifade etti. Bu çerçevede tarımsal üretimde ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanması için güneş enerjisi panellerinin kullanılacağını dile getiren Öz, “Yine kısa bir süre önce köy muhtarlarımızla bir toplantı gerçekleştirdik. Sulamada kullanılan suyun tarlalara ulaştırılmasında en büyük maliyetin elektrik giderleri olduğu bize bildirildi. Bu konuda bir atayışa girdik. Yalova Üniversitesi ile temasa geçtik. Temiz ve ucuz enerji için güneş enerjisinden faydalanma konusunda mutabık kaldık. Köylerimizde bu projenin de startını verdik. 17-18 köyü kapsayacak bir çalışma bu” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle