Mesleki Eğitim Ve İstihdam Fuarı Açıldı

16 Haziran 2022 08:53
Mesleki Eğitim Ve İstihdam Fuarı Açıldı

Yalova Mesleki Eğitim ve İstihdam Fuarı 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda açıldı. 2 gün sürecek fuarın açılışını Yalova Valisi Muammer Erol ve il protokolü birlikte gerçekleştirdiler.

Yalova’da Mesleki ve Teknik eğitim veren okullarla kurum ve kuruluşların bir araya geldiği Yalova Mesleki Eğitim ve İstihdam Fuarı düzenlenen törenle açıldı. 15-16 Haziran 2022 tarihleri arasında açık kalacak olan fuarın açılış kurdelesini Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vefik Arıca, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, Yalova Sağlık İl Müdürü Dr. Emrah Eray ve Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir birlikte yaptılar. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ise bir programı nedeni ile açılışa sonradan katıldı. Ardından açılan stantları tek tek gezen Vali Erol ve beraberindekiler yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aldılar. Vali Erol İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nin standına da uğrayarak burada kağıt imal etti.

“5 bin 140 öğrenci mesleki eğitim alıyor”
Programın açılış konuşmasını yapan Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol ise Yalova’da ki Mesleki ve Teknik eğitimle ilgili bilgi verdi. Yeniyol, “Mesleki eğitim özellikle 2018 yılı sonrası gündemimizin 1 numaralı maddesi. Yalova ilimizde takribi 12 bin 974 öğrencimiz ortaöğretimde eğitim görmekte. Yaklaşık 13 bine yakın öğrencimiz içerisinde 4 bin 190 örgün eğitimle mesleki eğitim almakta. 950’si ise yaygın eğitim çerçevesinde eğitim merkezlerinde eğitim alıyor. 5 bin 140 öğrencimiz 12 bin 974 öğrencimiz içerisinde eğitimine mesleki ve teknik liselerde eğitimlerini sürdürüyor. Bu Yalova ili açısından büyük bir başarı. Zira mesleki eğitim çok önemli bir eğitim süreci. Çocuklarımızın hayata atılmasında istihdamında bu eğitim çok önemli bir yere sahip. Mesleki eğitim çocuklarımızın hayata dokunmaları açısından akademik eğitim gören çocuklarımızın önceliğinde olduğunun altını çizerek ifade eden bir eğitim türü. Bu süreçte özellikle 2018’de başlayan hızlı bir yapılanmayla 2020 sonrası Milli Eğitim Bakanımızın önderliğinde Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla döner sermaye üzerindeki yüzde birlik KDV indirimi ardından sektörle mesleki eğitimi buluşturmak adına tamamen işverenlerin üzerindeki yük de alındı” dedi.
Tören öğrenciler tarafından hazırlanan halk dansları ile devam etti. 2 gün boyunca açık kalacak olan fuar halk tarafından ücretsiz olarak gezilebilecek.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle