Meslek Liseleri LGS Tercihinin Yıldızı Oldu

27 Temmuz 2022 09:47
Meslek Liseleri LGS Tercihinin Yıldızı Oldu

LGS sınavı sonrasında tercihlerini yapan öğrencilerin yerleştirme sonuçları açıklandı. Buna göre Yalova genelinde sınavla öğrenci alan okulların tamamı doldu.

Bu tabloda en heyecan veren bölüm ise sınavla öğrenci alan meslek liselerinin de büyük ilgi görmesi oldu.

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Sınavı bir süre önce gerçekleşmiş ve sonuçlar açıklanmıştı. Ardından öğrenciler tercihlerini kullandılar. LGS yerleştirme sonuçları da kısa bir süre önce açıklandı. Buna göre yaklaşık 2 bin 700 öğrencinin sınava girdiği Yalova’da da yerleştirme sonuçları netlik kazandı. Yerleştirmelerde en fazla rağbet gören okullar ise mesleki eğitim veren eğitim kurumları oldu.

Sınavla öğrenci alan okullar yüzde yüz oranında doldu. Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Muhammed İslam Altuğ Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şaban Temuge Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Osman Altınkuyu Anadolu Lisesi, Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yalova Lisesi, Yalova Necmettin Erbakan Sosyal Bilimler Lisesi ve Yalova-Termal Fen Lisesi’nde yüzde yüz yerleştirme oranı yakalandı.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda da birçok okulda yüzde yüz doluluk oranı yakalanırken çok az okul kontenjanını dolduramadı. Sınavla öğrenci alan okullarda olduğu gibi yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda da meslek liseleri ve Anadolu liseleri rağbet gördü

En çok tercih alan okullar meslek liseleri oldu
Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından mesleki eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar da meyvesini verdi. Bu kapsamda gerek puanlı ve gerekse yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar arasında en büyük ilgiyi meslek liseleri aldı.

LGS’de en başarılı iller arasında yer aldık
Yalova Liselere Geçiş Sistemi Sınavında en başarılı iller arasında yerini aldı. İlde sınava giren yaklaşık 2 bin 700 öğrenciden birçoğu aldığı puanlarla ülkede önemli sıralamaları yakaladı. Elde edilen sonuçlar ise Yalova yeniden eski başarılı günlerine geri mi dönüyor sorusunu da akıllara getirdi.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle