Maske Takmayanlara Cezai İşlem Uygulanacak

Maske Takmayanlara Cezai İşlem Uygulanacak

Yalova’nın da aralarında olduğu birçok ilde getirilen maske takma zorunluluğuna uymayanlara cezai işlem uygulanmasına Pazartesi gününden itibaren başlandı.

Buna göre, maske takma zorunluluğuna uymayanlara 900 lira ceza kesilecek.

Yalova Valiliği İçişleri Bakanlığı genelgesi sonrasında ilde maske takma zorunluluğunu uygulamaya geçirmişti. Ancak bu kuralda Pazartesi gününden itibaren farklı bir aşamaya geçildi. Vatandaşların zorunlu olarak maske takmalarını sağlamak adına cezai işlem uygulanmaya başlandı.  İçişleri Bakanlığı, Covid-19 tedbirleri kapsamında maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine 18 Haziran'da talimat göndererek, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti. Bu bağlamda 4 gün boyunca ülke genelinde yapılan denetimlerde maske kullanım kurallarına aykırı davranan vatandaşlar ve iş yerleri ikaz edilip bilgilendirildi. Pazartesi gününden itibaren ise maske takmayanlara 900 TL’lik idari para cezası kesilmeye başlandı.
Konuyla ilgili olarak Yalova Valiliği İl hıfzıssıhha kurulu da açıklama yaparak vatandaşları uyardı. Hıfzıssıhha kurulu tarafından yapılan açıklamada ise şu detaylara yer verildi, “16.05.2020 tarih ve 45 numaralı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince Yalova ili genelinde tüm vatandaşlarımıza maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Valiliğimize yapılan başvurulardan sitelerde ikamet eden vatandaşlarımızın maske takma zorunluluğu konusunda tereddüt yaşadıkları anlaşılmakta olup; sitede oturan vatandaşlarımızın da evlerinden çıktıklarında site içinde de maske takmaları zorunludur. 22 Haziran 2020 pazartesi gününden itibaren maske kullanım kurallarına aykırı hareket eden vatandaşlarımıza ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 282. Maddesine göre 900 TL idari para cezası uygulanacaktır”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle