Marka’dan Yalova’ya 70 Milyon Bütçeli 2 Program

22 Eylül 2022 10:16
Marka’dan Yalova’ya 70 Milyon Bütçeli 2 Program

70 milyon TL bütçeli, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) 2022 yılı Mali Destek Programı’nın tanıtımı YTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle yapıldı.

MARKA Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı için 50 milyon TL, Sanayide Verimlilik Dönüşümü Programı için ise 20 milyon TL kaynak ayrıldı.

MARKA 2022 yılı Mali Destek Programı YTSO Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle tanıtıldı. Programa Yalova Valisi Muammer Erol, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Termal Belediye Başkanı H. Sinan Acar, YTSO Başkanı Tahsin Becan, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında söz alan MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, programları anlattı. Çöpoğlu konuşmasında, “MARKA son 3 yıldır Pandemi şartları ve bütçe imkanları nedeni ile mali desteğe çıkamamıştı. Buna rağmen destek verdiğimiz birçok güdümlü proje, sosyal gelişimi destekleme programı vardı. Bu yıl Bakanlığımızın da onayı ile 2 tane mali destek programını ilan ettik. Bugün de burada lansmanı için toplandık. Bu programlardan bir tanesi 50 milyon TL bütçeli Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı. Biz sosyal gelişmeyi destekleme programı kapsamında bölgemizdeki bütün ilçeleri proje tarama toplantıları ile taradık. Orada bazı projeleri değerlendiremedik. Kırsal kalkınmayı destekleyen çok güzel projeler vardı. İnşallah bu yılki mali desteklerimizle proje tarama toplantılarında ortaya çıkan fikirler ve yeni fikirleri değerlendireceğiz.

Sanayide Verimlilik Dönüşümü Programı ise bölgemizde ilk kez uyguladığımız bir program. Bu programda faizsiz kredi desteği vereceğiz. Bu programında toplam bütçesi 20 Milyon TL. İlk 6 ay ödemesiz 24 ay faizsiz geri ödeme imkanı var. Bu sene ilk olmasından dolayı bütçeyi biraz dar tuttuk. Başarılı olursak önümüzdeki yıl bütçeyi arttıracağız” dedi.
Çöpoğlu’nun konuşması sonrasında kürsüye gelen Marka Proje Uygulama Uzmanı Berfu Özge Yıldız ise programların detayları ve katılma şartları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

2 programda destek sağlanacak
Marka Proje Uygulama Uzmanı Berfu Özge Yıldız, “Toplam bütçesi 20.000.000 TL olan Program kapsamında TR42 Bölgesi’ndeki imalat sanayisinin verimlilik ve sürdürülebilirlik temelinde rekabet güçlerinin artırılmasına yardımcı olacak ürün-hizmet sağlayıcısı firmaların güçlendirilmesi ve dijital/yeşil dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Doğu Marmara Bölgesi’nde ilk defa uygulanacak programda yararlanıcılar, Ajanstan aldıkları mali desteği ilk 6 ay ödemesiz, sonraki 24 ayda eşit taksitlerle Ajansa sadece anaparayı faizsiz olarak ödeyecektir.
Kırsal Kalkınma ve Turizm Programı’nda ise kar amacı güdülmüyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik olarak hazırlanan ve toplam bütçesi 50.000.000 TL olan bu programda; Doğu Marmara Bölgesi’nin (TR42) kırsal kesimlerinde sürdürülebilir üretim-gelir modeline sahip ekonomik faaliyetlerin yaygınlaştırılması yoluyla kırdan kente göçün azaltılması ve tersine göçün teşvik edilmesi amacına yönelik projeler desteklenecektir” diye konuştu.

Kaynak : www.yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle