Yalova’dan Bir Güneş Doğuyor Yurduma..

05 Mayıs 2018 12:46

Nisan 2010’dan beri işim icabı Yalova dışındayım.Bu neden ile Yalova güncel konuları ile ilgili yazmak yerine kültürel gezilerimizden notlar ile Yalovamız.com’daki köşemde sizler ile iletişimi sürdürmeye çalıştım. Yalova dışından, Yalova hakkında yazmak, biraz hariçten gazel okumak gibi geldi bana.

Ama şimdi durum değişti. Yalova Elmalık Köyünden, Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı adayı oldu. CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Parti içi rakibini, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdi.

Bir aydın olarak bu duruma kayıtsız kalamayız. Çünkü 24 Haziran’da yapılacak baskın seçim ile Laik Demokratik Cumhuriyet ve Parlamenter Demokratik rejim rafa kaldırılıyor ve Tek Adam rejimine geçiliyor.

Demokratik Parlamenter Sistemin gerekliliği olan Yasama, Yürütme ve Yargı olarak tanımlanan üç temel ögenin oluşturduğu kuvvetler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılarak, Tek Adam’ın iradesine teslim edilmiş olacak ülkemiz eğer mevcut muktedirler tekrar seçimi kazanırlar ise.   

Düşünün bir Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor ama mevcut CB dışında herkes için siyasi yasaklar var. Bu nasıl bir adalet ve hakkaniyet? Bunu kim içine sindirebilir?

Kayıtsız kalamazdım çünkü söz konusu Memleket idi. 2002’den beri ülkemizi yönetenler, ilk yola çıktıkları kişilerden kimler yanlarında kalmış? Dün muhalif olan ve kendilerine en ağır hakaretleri yapan kimler şimdi kapıkulu olmuş görüyorsunuz. İsim vermeye gerek yok.

Ülkemize 15 Temmuz ayıbını yaşatanları, o mevkilere kimler getirdi? Hem de tüm uyarılara rağmen. Bu ülkenin şerefli Genel Kurmay Başkanını, bizler rahat yatağımızda yatarken, terör ile canı pahasına mücadele eden komutanını, hapisteki bir terör örgütü üyesinin ifadesi ile “terör örgütü” üyesi olmaktan içeri almadılar mı? Aylarca tutuklu kalmadı mı?  Ordumuza kurulan kumpaslar, tek tek ortaya dökülmedi mi? Yürütmenin başındaki yetkililer o zaman da  işin başında idiler. Şimdi herkesin vicdanı rahat mı? 

15 Temmuz bahanesi ile 20 Temmuz 2016’dan beri ülke OHAL ile yönetiliyor. TBMM by-pass yapılarak KHK’lar ile yönetiliyor. 24 Haziran’dan sonra OHAL kalkacakmış! İster inanın, ister inanmayın.

Hak – Hukuk – Adalet diye Sn.Kılıçdaroğlu, binlerce kişi ile, Ankara’dan İstanbul’a kadar tüm engellemelere rağmen yürüdü. Ama bunun bile bir demokrasi(!) göstergesi olarak show’unu yaptı İktidar.

Bugün OHAL ve KHK’lar ile yönetilen Türkiye, 24 Haziran’dan sonra 550 olan MV sayısını 600’e çıkarttı. Yeni rejim ile işlevsiz bırakılan, Başkanlık Rejimi denetleyemeyecek olan TBMM’nin yeni üyeleri ne iş yapacak?

Türkiye, bulunduğu coğrafya’nın jeo-politik durumu itibarı ile M.K.Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu TBMM’nin işlevsiz olmasını taşıyamaz. Bu işler bir Başkanın ve yanındaki denetimsiz danışmanlarının iradesine teslim edilemez. Tek adam rejimi ile ülkemiz Irak, Suriye Libya durumuna düşebilir.

Türkiyemiz için, huzur için, hak – hukuk – adalet için, çocuklarımız için, aydınlık ve bağımsız Türkiye için Yalova’nın evladı Muharrem İnce’ye destek vermemiz gerekiyor. Yolun açık olsun Sn.Muharrem İnce. Bu ülkenin, şehitlerin gazilerin, yetimlerin, hakkı ve hukuku için başarmanız gerekiyor.

AK deyip ülkemizi kara günlere getirenlere, şehit ve gazilik gibi yüce makamları bile bölenlere artık geçit vermeyelim.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Şefik Dogan

05 Mayıs 2018 22:54
Tabiki bu kötü gidişe "dur" diyebilecek ve kitleleri peşinden getirip, uyuyanlara çuvaldız batıracak, hep birlikte, hep destek bizden.

Hikmet Bilge

05 Mayıs 2018 14:07
Kalemine sağlık kamilciğim