Yalova’da Trafik Engelliler İçin Engel

07 Aralık 2016 10:17

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”  dolayısıyla geçtiğimiz haftada bir dizi etkinlik yapıldı ilimizde. Hepsinin ayrı bir dünyası ve hayata bakış açısı var.Onların yerine koymak lazım kendimizi. Hayata sımsıkı tutunmuş, kendisine olan güveni ile zor olanı başarmış kardeşlerimiz her geçen gün kendilerini geliştirerek iyi noktaya varmaları ile onlarla  gurur duyuyorum.

Yalova’mızda her gün yaşadıklarımız, gördüklerimiz ile “ Kaldırımlardaki engeller gerçekten  engelliler için engel” . Duba Şehri olan Yalova’mızda bedensel olarak sağlam vatandaşlarımız için bile trafik her yönüyle engel. Detayına girmeyeceğim bu konunun ama engelli hemşehrilerimizin yaşadıkları yönüyle  biraz irdeleyeceğim. Sokakta yürürken tekerlekli sandalye ile bir yerlere ulaşmaya çalışan  engelli vatandaşlarımız engelleri aşamıyor. Uyarı levhası olmasına rağmen rampanın önüne araçların park edilmesi ciddi sıkıntı. Tekerlekli sandalyenin geçemeyeceği şekilde kaldırım işgalleri bu çözümsüzlüğü daha da artırıyor. Bir taraftan kaldırımdaki çelik işaret levhaları, bir taraftan kaldırım işgali derken hep olumsuzluklar üst üste geliyor. İlimizin kaldırımlarını onların gözü ile arşınlamak  gerekiyor. Ayrıca yollarımızın adeta koşu pisti gibi dubalarla daraltılması, trafiğin akıcılığının sağlanması adına yapılan bu uygulamada vatandaşımızın yolda ve kaldırımdaki güvenliği yönüyle ciddi uygulama problemlerini beraberinde getiriyor. Yaya kaldırımlarında can güvenliği kalmamış, bisiklet, yaya iç içe bir yerlere ulaşmaya çalışılırken engelli vatandaşımızın hali içler acısı. Dubaları nasıl geçecek ve karşıya ulaşacak? Hiç düşünüldü mü? İki taraftan gelen araçlardan dolayı karşıdan karşıya geçmek ciddi dikkat gerektiriyor sağlam insan için bile. Geçen hafta az kalsın bir aracın altında kalmaktan son anda kurtuldum. Hangisini kontrol edip sağlıklı şekilde trafikte ilerleyeceğimi bilemiyorum. Milimetrik olarak engelli vatandaşlarımız trafikte ilerlemeye çalışırken her an bir aracın altında kalma riski ile karşı karşıya. Toplu ulaşımda araçların indirme bindirme yerleri adeta kullanılamaz hale gelmişken engelli vatandaşımız nasıl araca binip inecek ? İndiği yerde kaldırıma çıkamayacak , çünkü dubalar yine engel olacak ! Dubalarla daraltılmış yollarda kaldırımlar tehlikelerle dolu.Kaldırımlara park etmiş araçlar, bisikletlerin kaldırımdan gittiği bir kent görüntüsünde kaldırımlar güvensiz alana dönüşmüş ve her bir birey trafik içinde engelli olmaya artan oranda aday.

Trafik dışında binaların da giriş çıkışlarının  engelli kardeşlerimize göre kısa zamanda acilen uyarlanması  gerekiyor. Öyle çalışma  ki engelli kardeşlerimizin ulaşamayacağı yer kalmasın. Ama yapmış olmak için değil, pratikte uygulanabilir ve ulaşılabilir olunması lazım. Bu konu Altınova’dan Armutlu’ya kadar dikkate alınmalıdır Herkes kendi binasına, kuruluşuna bir engelli gözüyle baksın lütfen. Ulaşımda sıkıntı var mı yok mu? Aslında pratik olarak şu yöntem uygulanabilir. Kapısından girilemeyen yada kaldırımından gidilemeyen engel olan noktaların envanteri çıkartılıp gereği acilen yerine getirilir.

Yapılabilecek yada dikkate alınacak konu sadece ulaşımdaki engeller elbette değil. Boyutu yada türü ne olursa olsun iyi bir eğitimle hayata daha sıkı tutunabilen, kendi kendine yeter, hatta ailesine maddi katkıda bulunabilen kendini aşmış engelli bireylerimiz  ile toplumumuz daha güçlü olacaktır. Ciddi ilerleme katedilen bu konuda her geçen gün engelli vatandaşlarımıza daha fazla bütçe ayrılarak hayata tutunmada iyi yerlere geliniyor.

Hepimizin birer engelli adayı olduğu hayatta en güzel günlerin sizin olmasını dilerim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle